22 czerwca 2024

Trzydzieści lat minęło… Studniówka 1985 w ZSMR

Trzydzieści lat minęło od balu studniówkowego, jaki odbył się w ZSMR czyli w Technikum Mechanicznym – obecnie Zespół Szkół Nr 1 w roku 1985. Ta studniówka zapoczątkowała tradycję studniówek realizowanych w taki sposób i na takim poziomie, którego nikomu nie udało się przeskoczyć.

Reklamy


Dekorcje sali gimnastycznej miały swój pomysł, który był ustalany na rok przed balem i były przygotowywane od października przez maturzystów podzielonych na grupy 5-co osobowe i pracujących kazdego dnia od godziny 17 do 19.

W 1985 roku tematem dekoracji były okładki albumów. Dominowali Pink Floydzi z okładkami do płyt: The Wall, Dark Side of The Moon, Animals, Wish You Were Here, ale były też zespoły: The Eagels, Earth Wid And Fire, Electric Light Orchestra oraz Road Stevard.

Reklamy

Okładki miały wymiar 1,8m x 1,8m, wszystko było malowane ręcznie (wtedy nie było jeszcze wydruków wielkoformatowych). Opracowaliśmy własną technologię kopiowania i powiększania obrazów.

Z takim plastycznym wyzwaniem zmierzyli się uczniowie technikum (były tylko dwie klasy maturalne) o specjalności: budowa maszyn i eksploatacja pojazdów samochodowych.

Reklamy

Na tydzień przed studniówką rozpoczynaliśmy dekorowanie sali gimnastycznej. Wykonywaliśmy system nagłośnienia stereofonicznego (po raz pierwszy w Hrubieszowie na studniówce, korzystając z dwóch wzmacniacz Eltron 100 W – po jednym na każdy kanał), instalacje oświetlenia z układem regulacji, łączna moc lamp oświetleniowych wynosiła 20 kW (slownie: dwadzieścia kilowatów).

Całość dekoracji i systemów nagłośnienia i oświetlenia była gotowa na piątek rano. Od tego momentu rozpoczynała się impreza trwająca trzy dni!!! Rano w piątek otwieraliśmy salę, włączaliśmy efekty świetlne i grała muzyka, a młodzież z młodszych klas swobodnie mogła wejśc na salę i wszystkiemu się przyjżeć. O godz 15.30 zaczynała się próba generalna poloneza, o 17 próba generalna kabaretu, o 19 wieczór z płytą compactową (wtedy jeszcze nagraną na magnetofonie szpulowym z prędkością przesuwu taśmy 19 cm/sek).

Nad wszystkim czuwała ekipa techniczna złożona z uczniów klas młodszych – w 1985 r byli to: Piotrek Cios i Darek Zygmunt.

W sobotę bal rozpoczynał się o godz 19. Obowiązywały stroje biało-czarne. W niedzielę dyskoteka poprawinowa trwająca od 16 do 24 (była to studniówkowa wersja Dyskoteki Wieczoru z Muzyką).

Na próby generalne przychodziło ponad 200 osób, absolwenci oraz uczniowie z innych szkół. Nie było żadnej komercji, rodzice przygotowywali poczęstunek.

Taka studniówka pozostawała w pamięci, jako przeżycie artystyczne i spełnienie się w niecodziennym wyzwaniu, z pozoru niemożliwym do wykonania. Takich studniówek zazdrościły nam wszystkie szkoły, nie tylko w Hrubieszowie.Nauczyciel automatyki w Technikum Mechanicznym 1983-2005

Staisław Nowak

P.S. Specjalne podziękowanie dla pani z zakładu Multi Foto w Lublinie przy ul. Obrońców Pokoju 13, za włożone serce w renowację 30-letnich slajdów.