Udana projekcja z audiodeskrypcją

Niezwykła projekcja odbyła się w środę 19 września w kinie Hrubieszowskiego Domu Kultury. Po raz pierwszy w historii placówki zaprezentowano film z audiodeskrypcją, czyli przeznaczony dla osób niewidomych i słabowidzących.

Reklamy

Była to bezpłatna projekcja „Bitwy Warszawskiej 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

W sali HDK pojawiło się około 50 osób. Zarówno przedstawiciele koła Polskiego Związku Niewidomych w Hrubieszowie, którzy byli inicjatorami całego przedsięwzięcia, jak i dyrekcja domu kultury są zadowoleni, że taką projekcję udało się zorganizować. – Na co dzień osoby z dysfunkcją wzroku nie mają możliwości oglądania filmów w telewizji, dlatego jeśli my możemy im coś takiego zaproponować to bardzo się z tego cieszymy – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor HDK Emilia Feliksiak. 

Hrubieszowskie kino jest otwarte na kolejne takie propozycje. – Jeśli związek niewidomych w przyszłości będzie mieć możliwość sprowadzenia następnych filmów z audiodeskrypcją, jesteśmy w stanie udostępnić naszą salę co najmniej raz lub dwa razy w roku – deklaruje dyrektor Feliksiak. 

Audiodeskrypcja to dodatkowy komentarz, pojawiający się między dialogami. Zawiera m.in.: opis wyglądu bohaterów, zmieniającej się mimiki twarzy, miejsca i przebiegu akcji, a także scenerii, strojów oraz trudnych do rozpoznania dźwięków. Według autorów pomysłu, audiodeskrypcja ma nie tyle opowiedzieć film, co pomóc zrozumieć fabułę i umożliwić samodzielną interpretację niedostępnych dla niewidomych treści wizualnych.


Źródło: ias24.eu