Ważne rocznice – w Bibliotece Pedagogicznej

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie zaprasza do obejrzenia wystaw upamiętniających ważne rocznice, obchodzone w roku 2013.

Reklamy

Wystawa pt.: „Julian Tuwim – łowca słów i kolekcjoner rymów” zorganizowana została w związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima (z okazji sześćdziesiątej rocznicy śmierci i stulecia jego poetyckiego debiutu). Tuwim to jeden z najpopularniejszych twórców dwudziestolecia międzywojennego, poeta codzienności, który „zastał lirykę polską ziemiańską i staroświecką, a zostawił ją demokratyczną i nowoczesną”. Jest uznanym autorem tekstów piosenek, wierszy dla dzieci, a także tłumaczem poezji obcojęzycznej.

Wystawa gromadzi dzieła autorskie Tuwima, opracowania historyczno-literackie jego twórczości,

oraz materiały repertuarowe dla nauczycieli. Źródłem informacji o Julianie Tuwimie jest także zestawienie bibliograficzne: „Julian Tuwim”, opracowane w oparciu o zbiory Filii w Hrubieszowie, dostępne na stronie internetowej www.hrubieszow.bipe.pl (w zakładce „Materiały metodyczne” – „Zestawienia bibliograficzne”).

 

W Bibliotece uczczono także 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego – organizując wystawę przedmiotową o tej tematyce. Zaprezentowane na niej zostały wydawnictwa książkowe i inne dokumenty, będące źródłami informacji o powstaniu. 

Wystawa gromadzi liczne opracowania historyczne, w tym związane z regionem. Część wyeksponowanych publikacji książkowych i prasowych poświęcona jest miejscom i wydarzeniom powstania styczniowego w Hrubieszowskiem. Ekspozycję dopełniają materiały ilustracyjne przedstawiające wizerunki przywódców powstania, okolicznościowe medale, herb powstańczy i  inne nawiązujące do tego wydarzenia. Atrakcyjnymi eksponatami są przedwojenne pocztówki m. in. z obrazami A. Grottgera, J. Matejki, pochodzące ze zbiorów hrubieszowskiego regionalisty i pisarza Jana Kalisza.

Wystawy można oglądać do końca czerwca br., w godzinach pracy Biblioteki. 

 

 

Info i fot. BP Hrubieszów