23 maja 2024

Wyjaśnienia dotyczące artykułu znajdującego się w Gazecie Hrubieszowskiej „Kilka słów o elektrociepłowni…”

Witam wszystkich czytelników. Po długim okresie nieobecności na FB i internecie postanowiłem napisać. Konto na FB miało być zlikwidowane wcześniej, ale coś w głębi duszy mówiło mi abym tego nie robił. Poniżej zamieszczę link (mam nadzieję, że będzie działać i „zachęcam” do lektury Gazety Hrubieszowskiej wydawanej przez UM Hrubieszów. Na stronie trzeciej grudniowego wydania jest artykuł „Kilka słów o elektrociepłowni…” Chciałbym się odnieść do tego artykułu, gdyż niestety godzi on w dobre imię mieszkańców tych, którzy walczyli m.in. o zdrowe powietrze dla Hrubieszowa.

 

Echa być może umilkły, gdyż firma Egasta sp. z o.o. wycofała się, ale mimo wszystko strona na FB pozostała, a my pamiętamy i rozmawiamy.

Nie wiem, dlaczego autor odnosi się do 3 osób, które rzekomo zainicjowały protesty. Pragnę wyjaśnić, że nie były to tylko trzy osoby (może autor tekstu jeszcze nazwiska poda?). Te „trzy” osoby, to były osoby, które nie bały się publicznie wypowiadać mimo przeciwności losu. Po drugie tak jak w UM jest Burmistrz, zastępca, kierownicy/naczelnicy i pracownicy. Tak i w Komitecie protestacyjnym był Przewodniczący, zastępca, członkowie, itd. To jest reguła, która w każdej organizacji występuje. Chyba, że Pan Burmistrz chciał odpisywać do kilkuset osób pisma?

Pan Burmistrz nie musi mieć wątpliwości odnośnie podpisów, każdy był pełnoletni, każdy czytał pismo, które otrzymał także Burmistrz. Z każdym była przeprowadzona rozmowa, byli i tacy którzy nie podpisali bo byli za taką inwestycją a byli i tacy, którzy bali się stracić pracę.

I ja pragnę przypomnieć, że było wiele niejasności przy tej inwestycji, po drugie mieszkańcy nie protestowali przy budowie obwodnicy, nie protestowali przy budowie śmietniska i nie protestowali przy budowie niby ekologicznej oczyszczalni ścieków i w chwili obecnej mają różne niedogodności w związku z sąsiedztwem. A teraz powiedzieli basta, a ile można potulnie zgadzać się na wszystko (czyt. inwestycje) w tak bliskim otoczeniu domów?

Proszę sobie zadać pytanie dlaczego tzw. „zwolennicy” nie zainicjowali żadnych działań? Być może było ich za mało? Albo za mało mieli argumentów odnośnie bycia za tak? Jeszcze raz przypomnę na temat tej inwestycji było za mało informacji. Konsultacje społeczne byłyby za późno. Mam wrażenie, że UM chciał przepchnąć jak najwięcej działań aby nie dało się z tej inwestycji zrezygnować. Moja rada, przy kontrowersyjnych inwestycjach proszę najpierw przeprowadzić konsultacje społeczne, pokazać ludziom projekty, szacunkowe dane, zabezpieczenia inwestycji, itd. Brać wiarygodną firmę, która ma do czynienia z podobnymi inwestycjami bądź na taką skalę.

Panie Burmistrzu i Rado Miasta to społeczeństwo was wybiera, a jak sami podkreśliliście jesteśmy ważni, a odnoszę wrażenie, że ważni są ci co się nie sprzeciwiają, proszę pamiętać mamy demokrację. Mamy prawo protestować i wyrażać opinię nawet nie spójną z opinią UM. A swoim artykułem podkreśliliście właśnie stronniczość, swoją opinię a nie tylko fakty.

Takie protesty jak nasz nie zniechęci innych inwestorów do działań na naszym terenie. I chyba echem przez kilka najbliższych lat będzie się odbijać, że przez 3 osoby, które zainicjowały „protest” miasto ma problem z inwestorami 🙂 gdyby tak każdy inwestor patrzył, to proszę mi wierzyć w żadnym mieście nie byłoby inwestycji.

Róbmy wszystko z głową i jeszcze mam życzenie aby zobaczyć w dokumentach gwarancję na zatrudnienie 100 osób  w tzw. elektrociepłowni.

Wyjaśniając nie jestem przeciwnikiem obecnej władzy, bo sam na nią głosowałem. Jestem mieszkańcem i będę reagować na nieprawidłowości jakie będą miały miejsce w naszym regionie. Też mam nadzieję, że wyciągną wszyscy wnioski z tej inwestycji.

Na Nowy Rok życzę Panu Burmistrzowi, aby docenił wszystkich mieszkańców zarówno tych co byli za jak i tych co protestowali, bo być może zauważyli oni coś co Pan nie dostrzegł w danej inwestycji. Nie można skreślać kogoś tylko dlatego, że ma inne zdanie. Pan jest włodarzem całego miasta i reprezentantem nas wszystkich mieszkańców i proszę o tym nie zapominać. Ten protest nie był skierowany przeciwko Panu tylko przeciwko inwestycji.

 

Mieszkańcy 

 


 

Link do Gazety Hrubieszowskiej: 

http://www.miasto.hrubieszow.pl/sites/default/files/pliki/ghrubieszowska/gazeta_hrubieszowska_nr2.pdf?76