13 kwietnia 2024

Wynajem samochodu a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Wynajem samochodu jest dość skomplikowaną i kosztowną operacją. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu takiego pojazdu, aby nie zostać niemile rozczarowany w momencie nieszczęśliwego zdarzenia?

  • Automatyczne ubezpieczenie dla aut z wypożyczalni – czy takie istnieje?

Podczas wynajmowania samochodu z jakiejkolwiek wypożyczalni powinniśmy pamiętać, iż taki pojazd, tak samo zresztą jak każdy inny, musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. To właśnie ono chroni nas w przypadku jakiejkolwiek kolizji, którą spowodujemy niezależnie jakim pojazdem. Jeżeli dana wypożyczalnia nie wykupiła na dany samochód ubezpieczenia OC, jest to oczywiście poważne wykroczenie. Co ciekawe, niektóre ubezpieczalnie są w stanie oferować dodatkowe ubezpieczenie AC, lecz w momencie rozpoczęcia najmu już nas ono nie dotyczy. Jeżeli więc chcemy zapewnić sobie maksymalną ochronę, będziemy zmuszeni do wykupienia krótkoterminowego auto-casco na własną rękę.

  • Czy warto wykupić osobne ubezpieczenie, wypożyczając samochód?

Jak już zostało to wspomniane wyżej, każda wypożyczalnia ma obowiązek wykupić na swoje samochody ubezpieczenie OC. Na tym jednak kończą się kompetencje takiej firmy i jeżeli chcemy ubezpieczyć się przed innymi ewentualnościami, będziemy musieli wziąć sprawy w swoje ręce. Żadna wypożyczalnia nie może wręcz zaoferować nam ubezpieczenia AC czy NNW, gdyż musi zostać ono wykupione przez konkretną osobę. Jeżeli więc wypożyczonym samochodem ruszamy w dalszą trasę, na przykład na drugi koniec Polski czy za granicę, kupno dodatkowego ubezpieczenia na własną rękę jest zdecydowanie dobrym pomysłem, który może uchronić nas od pewnych przykrych konsekwencji.

  • Ubezpieczenie samochodu nie ochroni nas przed wszystkim…

Ogółem rzecz biorąc, ubezpieczenie OC z wypożyczalni będzie w stanie zabezpieczyć nas przed wszystkim cywilnymi skutkami kolizji czy wypadków. Nie będziemy więc w żaden sposób narażeni na wypłacanie pieniędzy osobom poszkodowanym w kolizji. Niemniej jednak należy pamiętać, iż każda wypożyczalnia pobiera od nas pewną kwotę w ramach kaucji, która jest zwracana w momencie zwrócenia auta w takim samym stanie, jak przed wynajmem. W przypadku kolizji depozyt ten może niestety zostać nam odebrany, a często liczony jest on w tysiącach złotych.

Każda umowa wynajmu samochodu zawiera dodatkowo pewne klauzule wyłączenia odpowiedzialności. W takich sytuacjach pełną winę za szkodę przejmuje osoba wypożyczająca samochód, a wypożyczalnia jest z odpowiedzialności zwolniona. O jakich sytuacjach tutaj jest mowa? Przede wszystkim o prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających, jeździe bez odpowiednich uprawnień, zbiegnięciu z miejsca zdarzenia w przypadku kolizji czy wypadku, a także w przypadku pozyskania auta w wyniku popełnienia przestępstwa. Wynajmujący bierze również pełna odpowiedzialność za samochód w momencie, gdy auto zostanie skradzione lub uszkodzone w wyniku rażącego niedbalstwa czy w przypadku korzystania z pojazdu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem – najczęściej wspominane są tu eventy motoryzacyjne oraz wyścigi, nawet te legalne.

W tych wszystkich wymienionych wyżej sytuacjach nie będzie w stanie ochronić nas ani ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni, ani jakakolwiek inna wykupiona przez nas polisa. Z drugiej strony za nieprzestrzeganie umów i przepisów, a także i za własną głupotę trzeba niestety płacić, w tym przypadku naprawdę słono.

To oczywiście tylko czubek góry lodowej. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach wszelkiej maści, warto jest odwiedzić na przykład stronę https://wypowiadamoc.pl/.

­

(tekst i fot. mat. partnera)