23 maja 2024

Zapomniane piękno – rzeźba sakralna

Muzeum im ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zaprasza na wystawę poświęconą sztuce sakralnej pt. „Zapomniane piękno”, eksponowaną w salach Muzeum przy ul 3-go Maja 11 od 6 września 2012r. do 31 stycznia 2013 r.

    Od najdawniejszych czasów w chwilach zwątpienia, bólu zwracano się do świętych opiekunów i patronów o wstawiennictwo. Figury patronów umieszczane były w kościołach, w kapliczkach przydrożnych, polnych i leśnych, nad wodami na mostach, na słupach przy drogach, na fasadach i we wnętrzach domów. Kapliczki z figurami świętych służyły nie tylko do nabożeństw o zbawienie duszy. Poszczególni święci mieli bowiem swoje zadania do spełnienia: św. Jan Nepomucen chronił od powodzi, św. Florian przed pożarami, św. Antoni pomagał w odnajdywaniu zagubionych rzeczy, a św. Mikołaj opiekował się pannami na wydaniu. W ten sposób społeczeństwo oddawało się pod opiekę świętym patronom z wiarą o powodzenie i dostatek. 

   Na wystawie prezentowane są rzeźby z kościołów, kaplic i kapliczek przydrożnych. Wśród nich wyróżniają się imponujące polichromowane rzeźby ołtarzowe apostołów Piotra i Pawła. Wśród rzeźb przedstawiono fragmenty ozdób snycerskich, bardzo popularnych w okresie baroku putta w różnych ujęciach – wzlatujące, klęczące na gzymsach. Na uwagę zasługują również figury zakonników św. Bernardyna ze Sieny, św. Antoniego, Chrystusa Zmartwychwstałego, Chrystusa Pantokratora. Dopełnieniem wystawy są fotografie kapliczek, figur i krzyży przydrożnych występujących na terenie powiatu hrubieszowskiego.

Zapraszamy