15 czerwca 2024

Zebranie Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

We wtorek 5 stycznia 2010 roku od godz. 9.00 w hrubieszowskim Muzeum odbędzie się zebranie – spotkanie noworoczno – opłatkowe, członków i sympatyków Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie. Zapraszamy – Zarząd Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie.

***

Reklamy

27 Wołyńska Dywizja Piechoty Armii Krajowej

Reklamy

Największy partyzancki związek taktyczny na ziemiach polskich. Sformowana z istniejących wcześniej oddziałów partyzanckich i zmobilizowanych żołnierzy konspiracji Inspektoratów AK: Kowel, Łuck i Równe. Organizowana od stycznia do marca 1944 z zadaniem przeprowadzenia akcji “Burza” na Wołyniu. Po zakończeniu mobilizacji 27. WDP liczyła 7300 oficerów i żołnierzy.

Wg. publikacji “Polskie Państwo Podziemne na Wołyniu w latach 1939-1944″ dywizją dowodzili kolejno:

płk. K. Bąbiński “Luboń”
ppłk. J. Kiwerski “Oliwa”
mjr. T. Sztumberk-Rychter “Żegota”, szef sztabu
płk. J. Kotowicz “Twardy”
kpt. Tadeusz Klimowski “Klon”, “Ostoja”, cichociemny, szef sztabu od maja 1944.

Dywizja wspomagała lokalną samoobronę ludności polskiej w walce z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii [UPA], walczyła z niemieckimi siłami przeciw partyzanckimi i regularnymi oddziałami niemieckich wojsk frontowych (…).

Po wkroczeniu Armii Czerwonej dywizja została zmuszona do złożenia broni w Skrobowie 25 lipca 1944r. Część oficerów 27. WDP AK zesłano do łagrów w ZSRR lub uwięziono. Większość zamieszkałych na Wołyniu i Polesiu Polaków została zmuszona, tracąc wszelki dobytek do przeniesienia się na tereny Polski. Bardzo duża grupa zamieszkała w Hrubieszowie lub okolicach.

***

Zarząd Środowiska 27 WDP AK w Hrubieszowie

Życzy wszystkim czytelnikom LubieHrubie w roku 2010 wiele pomyślności i radości w życiu prywatnym, społecznym oraz zawodowym!

***

Opracował – mak

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009