30 maja 2024

Zestaw do monitoringu – co wchodzi w jego skład?

System monitoringu jeszcze do niedawna wykorzystywany był do ochrony takich miejsc jak banki, sklepy czy magazyny. W ostatnich latach znajduje zastosowanie również w domowych warunkach. Jak założyć monitoring w domu? W co należy się wyposażyć? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Domowy monitoring – dla większego bezpieczeństwa

Domowy system monitoringu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa liczba mieszkańców domków jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – zabezpieczenie posesji z wykorzystaniem rejestratorów obrazu znacząco podnosi bezpieczeństwo, co przekłada się z kolei na wyższy komfort psychiczny i spokój wśród domowników. Monitoring przydatny jest tak naprawdę o każdej porze dnia i nocy. Kamery mają stały podgląd na posesję – niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy na dłuższym wyjeździe – dzięki urządzeniom monitorującym natychmiastowo zareagujesz w przypadku potencjalnego zagrożenia. Dlaczego warto zainwestować w domowy system monitoringu? Wśród głównych powodów można wymienić:

 

  • ochronę przed włamaniami i kradzieżą,
  • ciągły, zdalny podgląd posesji,
  • stały podgląd z dowolnego miejsca na najbliższych np. dzieci,
  • odstraszenie potencjalnych włamywaczy (widok kamer zniechęci przed ewentualnym wejściem na teren posesji).

Zestaw monitoringu do domu – to nie tylko kamery

Planując założenie systemu rejestrującego obraz wokół posesji, musisz wyposażyć się w specjalny zestaw do monitoringu. Odpowiednio dobrane urządzenia zapewnią bezpieczeństwo i niezawodność na długie lata. Sprawdź, jakie urządzenia tworzą system monitoringu domowego.

Kamera

Kamera jest podstawowym elementem, który wchodzi w skład zestawu do monitoringu. Na rynku znajduje się kilka rodzajów tych urządzeń, które działają w różnych systemach. W warunkach domowych obecnie najchętniej wykorzystywane są dwa rozwiązania:

  • kamery AHD – są to modele analogowe, które zapewniają wysoką rozdzielczość obrazu (HD lub FULL HD); umożliwiają one dwukierunkową transmisję danych, a także gwarantują zasięg na odległość nawet 500 metrów; kamery AHD są również odporne na zakłócenia (nawet w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych); dużą zaletą tych urządzeń jest fakt, że nie powodują żadnych opóźnień w transmisji,
  • kamery IP – ten rodzaj urządzeń łączy w sobie cechy modeli analogowych i komputera; kamery te rejestrują obraz w czasie rzeczywistym i umożliwiają podejrzeć to, co aktualnie dzieje się przed posesją lub w środku domu; są one bardzo czułe na najmniejszy ruch, a wszystko to dzięki wydajnym detektorom; kamery IP zapewniają najwyższą jakośc obrazu (od 1080p, przez 4K i więcej), dzięki czemu masz okazję dostrzec nawet najmniejszy szczegół na małym ekranie np. smartfona.

Rejestrator 

Kolejnym niezbędnym elementem, który zalicza się do zestawu monitoringu, jest rejestrator. Sprzęt ten podłączany jest do kamery i służy do odbierania sygnału z urządzenia, a także jego przetwarzania i zapisywania. Co ważne, rejestratory oprócz funkcji zapamiętywania dźwięku i obrazu, posiadają również opcję podglądu na żywo tego, co aktualnie dzieje się na terenie chronionej posesji. Podobnie jak w przypadku kamer, urządzenia te można podzielić na te, które pracują w systemie AHD oraz IP. Przed zakupem pamiętaj, że rejestrator musi być kompatybilny z wybraną wcześniej kamerą (model AHD nie będzie pasować to IP). Przed zakupem rejestratorów zwróć uwagę na to, jaką sprzęt obsługuje rozdzielczość oraz to, czy posiada limit w obsłudze większej ilości kamer, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy w przyszłości będziesz chciał rozbudować system monitoringu o kolejne urządzenia.

Pozostałe akcesoria

Aby system monitoringu mógł pracować wydajnie i bez zarzutu, musisz pomyśleć o zakupie dodatkowych komponentów. Z pewnością przyda Ci się dysk twardy, na którym przechowywane będą zapisy wideo z kamer i rejestratorów. Oprócz tego potrzebne będą takie akcesoria jak m.in. zasilacze, przewody zasilające, uchwyty czy monitory. Komponenty te potrzebne są zarówno na etapie montażu, jak i w czasie działania systemu.

Zakup zestawu do monitoringu – tylko u zaufanych dostawców

Wybór odpowiedniej kamery czy rejestratora uzależniony jest głównie od możliwości finansowych, a także własnych preferencji. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie planujesz wdrożyć, odwiedź stronę https://www.eltrox.pl/, na której znajdziesz gotowe zestawy do monitoringu zapewniające maksymalne bezpieczeństwo. Oferowane w sklepie urządzenia są bardzo łatwe w montażu i pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów.

(tekst i fot. mat. partnera)