21 maja 2024

Znasz li ten kraj…

Biodra się kołysały, nogi wesoło pod stolikami tupały, głowy w takt muzyki kiwały – tak wyglądało popołudnie dla tych, którzy postanowili je spędzić w Hrubieszowskim Domu Kultury.

br />Dziś miało miejsce rozstrzygnięcie pierwszej edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Prozy Ukraińskiej, organizowanego przez Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, Zakład Filologii Ukraińskiej UMCS w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Centrum Kultury w Lublinie, oraz hrubieszowskie władze – Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe.

Turniej międzypowiatowy odbył się w Hrubieszowskim Domu Kultury. Wyłoniono pięcioro laureatów. Trzecie miejsca ex quo zajęli Katarzyna Przyczyna oraz Łukasz Mikulski – oboje reprezentowali nasz HDK i Katarzyna Łęczyńska z ZS nr3 w Hrubieszowie, drugie miejsce przypadło Bohdanowi Prystupie z Zamojskiego Domu Kultury, zwyciężył natomiast, jak oznajmiło jury, jednogłośnie i bezsprzecznie Andrzej Zdunek – podopieczny Horodelskiego GOK – u.

W skład jury wchodzili: Halina Tomaszewska – Konracka, która przybyła z lubelskiego Centrum Kultury, Katarzyna Zając – Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, oraz dr Andrij Saweneć z Ukrainy.

Honorowy Patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie.

Wyłonieni laureaci wezmą udział w Turnieju Wojewódzkim, który odbędzie się 10 marca w Lublinie, w tamtejszym Centrum Kultury.

Można dziś było wysłuchać nagrodzonych utworów przy wtórze piosenek w wykonaniu wołyńskiego zespołu ludowego Lubistok. Dzięki niemu właśnie rozkołysała się zebrana publiczność. Sześć energicznych pań i dwóch odważnych panów śpiewało w taki sposób, że słowa zdawały się być mniej ważne, gdyż muzyka i ich interpretacja – widowiskowa! – porywały starszych i młodych, klaskano i próbowano wspólnie śpiewać. Na koniec mogliśmy wysłuchać nieśmiertelną pieśń „Hej! Sokoły!” w oryginale, czyli języku ukraińskim.

Opiekunka zespołu Lubistok żartem zaproponowała zorganizowanie we Włodzimierzu Konkursu Poezji i Prozy Polskiej.

Warto się nad tym zastanowić… Może się to okazać wcale nie głupim pomysłem…

Dzisiejszą imprezę poprowadziła Edyta Dobosz – Maciuk.

tekst: Nieśka

zobacz zdjęcia >>