21 września 2023

ZS nr 1: Bezpieczeństwo w Internecie ważne nie tylko dla informatyka – ZDJĘCIA

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, którego celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i świadomego korzystania z sieci, odbyły się w hrubieszowskim Zespole Szkół nr 1 zajęcia związane z tym tematem.

Reklamy

Podczas zajęć z przedmiotu „Bezpieczeństwo sieci komputerowych” uczniowie klasy I Tc dyskutowali o najczęściej występujących zagrożeniach w sieci, poruszali m.in. temat ataków sieciowych, wyłudzania danych, fake newsów czy cyberprzemocy. Młodzież rozwiązała również quiz dotyczący zasad zachowania w sieci. Podsumowaniem lekcji było stworzenie pracy graficznej na temat własnego podejścia do bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie klasy II T5d uczestniczyli w pogadance na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z różnego rodzaju usług sieciowych. Pokazany został też przykład próby wyłudzenia danych za pomocą poczty elektronicznej. Młodzież wymieniła się przykładami sytuacji, jakich sami doświadczyli, korzystając z Internetu. Jako podsumowanie zajęć uczniowie stworzyli prace graficzne nawiązujące do tematyki lekcji.

W klasie IIa poruszano temat właściwych zachowań w Internecie, czyli tzw. netykiety. Oto kilka ciekawszych wypowiedzi dotyczących hejtu i radzenia sobie z nim:

Reklamy

Mateusz:

Hejt w Internecie to zjawisko społeczne o charakterze poniżającym lub ośmieszającym. Według słownika języka polskiego, jest to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie. Najlepszym sposobem na hejtera może być zablokowanie jego konta, tak, aby nas i naszej aktywności nie widział. Można również zgłaszać takie konto administratorom oraz właścicielom portali społecznościowych, którzy mogą zablokować lub usunąć hejtera.

Reklamy

Weronika:

Osoba atakowana przede wszystkim powinna panować nad emocjami, przypomnieć innym, że też jest człowiekiem, powinna sobie zadać pytanie, co tak naprawdę robić i czy jest to już hejt czy uzasadniona krytyka? A przede wszystkim powinna nie pozwolić sobie na to, by robić innym to, co inni robią wobec niej. Powinniśmy zwracać uwagę na słowa, które kreują rzeczywistość, a nie krytykują innych. Język w Internecie jest przepełniony nienawiścią, złością, przekleństwami. Czy tego właśnie chcemy? Czy chcemy, aby nasze potomstwo właśnie tak rozmawiało z innymi?

Walczmy o lepsze jutro innych i panujmy nad słowami i emocjami.

Diana:

Irytuje mnie, gdy ktoś chwali się czymś… Po co komuś informacja, że np. kupił nowy samochód. Irytują mnie to, gdy pod postami pojawiają się wyznania miłosne i pary oznaczają się nawzajem. Według mnie to prywatna sprawa, ważna dla tych osób, a nie dla całego świata. To rodzaj chwalenia się.

A oto wypowiedź pedagoga szkolnego:

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną i wiążącą się z nią edukację zdalną, a co za tym idzie spędzanie przez młodzież znaczną ilość czasu przed komputerem, temat bezpiecznego dostępu do zasobów Internetu zasługuje w tym roku na miano szczególne.

Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga naukę i może też być świetną formą rozrywki, pod warunkiem, że uczniowie będą korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Coraz częściej spotykamy się też z rosnącą ilością negatywnych zjawisk i internetowych zagrożeń.

FOMO, flaming, sexting – zagrożenia w Internecie to coś więcej niż sieciowe zjawisko. Część z nich zaskakuje, inne – mogą poruszać. Natomiast wszystkie mają wspólną cechę.

  1. FOMO – uzależnienie od dostępu do informacji

FOMO, z ang. fear of missing out, to strach przed tym, że ominie nas ważna informacja lub wydarzenie, które ma duże znaczenie. Strach i dyskomfort, spowodowany strachem przed przeoczeniem informacji, objawia się nieustannym sprawdzaniem ekranu telefonu. Dopiero kiedy dana osoba upewni się, że nie otrzymała żadnego powiadomienia (lub też przejrzy nowości w mediach społecznościowych), strach rozładowuje się… przynajmniej na chwilę.

  1. MOMO – lalka, która zachęca do samobójstwa

MOMO Challenge to zjawisko, przed którym od pewnego czasu przestrzega policja. Jest zagrożeniem dla osób, które korzystają z aplikacji WhatsApp. Lalka wysyła zdjęcia do przypadkowych użytkowników, a kiedy zostanie dodana do grona znajomych, zaczyna niebezpieczną grę. MOMO zleca zadania do realizacji, które mają doprowadzić do popełnienia samobójstwa.

  1. Cyberbullying – przemoc z użyciem nowoczesnych technologii

Cyberbullying to nowoczesna forma przemocy, w której wykorzystywany jest Internet. Celem działania jest wyrządzenie emocjonalnej szkody drugiej osobie. Polega ono na powtarzaniu aktów przemocy, takich jak dręczenie, groźby czy publikowanie ośmieszających treści. Problem ten jest o tyle groźny, że może dotyczyć nawet 50% dzieci i nastolatków.

  1. Hejt – mowa nienawiści

Zjawisko hejtu stało się niemal powszechne. Polega ono na okazywaniu pogardy i złości w Internecie. Hejt może być skierowany do przedstawicieli danej płci czy narodowości, jednak jego ofiarą często padają przypadkowe osoby. Występuje przede wszystkim w mediach społecznościowych czy w serwisach, w których prowadzone są dyskusje światopoglądowe.

  1. Trolling – celowe irytowanie innych użytkowników

Zjawisko trollingu stało się równie powszechne jak hejt internetowy. Trolling to antyspołeczne zachowanie, polegające głównie na obrażaniu i ośmieszaniu innych osób, stosowanie dezinformacji oraz uniemożliwianie prowadzenia normalnej dyskusji innym użytkownikom.

  1. Flaming – sprowadzanie dyskusji na niebezpieczne tory

Kolejne zagrożeniem internetowym jest flaming. Zjawisko to związane jest z mową nienawiści i trollingiem. Polega na celowym zaognianiu dyskusji w celu wzbudzenia silnych, negatywnych emocji wśród innych użytkowników. Występuje przede wszystkim w mediach społecznościowych i w serwisach dyskusyjnych.

  1. Patostreaming – niebezpieczne transmisje internetowe

Patostreamingu jest to transmisja internetowa, prowadzona w serwisach takich jak YouTube – udostępniających wideo strumieniowe. W trakcie transmisji publikowane są różnego typu zachowania, uznawane powszechnie za negatywne i patologiczne. To na przykład libacje alkoholowe, zażywanie narkotyków, przemoc, w tym przemoc domowa, wulgaryzmy czy transmitowanie niebezpiecznych zachowań w Internecie, na przykład nawoływania nieletnich do aktywności seksualnej.

  1. Sexting – przekazywanie treści erotycznych

Sexting to forma komunikacji elektronicznej, w której przekazywane są treści o charakterze erotycznym. Zjawisko to jest coraz bardziej popularne wśród nastolatków, którzy przesyłają sobie erotyczne treści – często są to również własne, nagie zdjęcia. Często dzieje się to już na wczesnym etapie znajomości, a wiele osób wysyła tego rodzaju treści obcym osobom. Należy pamiętać o tym, że osoba po drugiej stronie może wykorzystać zdjęcia czy filmy w dowolny sposób. Takie zachowanie może być uznawane za nowoczesną odmianę pedofilii.

To tylko kilka z współcześnie dostrzeganych negatywnych zjawisk występujących w Internecie. Coraz bardziej niebezpiecznych, bo często odbywających się poza zasięgiem osób dorosłych.

___________________

Relacje przesłali: Monika Jabłońska, Bartłomiej Kusiak, Jarosław Łabański i Daniel Buchowiecki

Grafiki przygotowali uczniowie.


Zobacz też:

ZS nr 1: Ogród, który jest pasją i sposobem na życie

ZS nr 1: Ogród, który jest pasją i sposobem na życieLubieHrubie na Twitterze