ZS nr 1: Dopalacze – rozwalacze

16 i 19 lutego w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie odbyły się zajęcia poświęcone profilaktyce narkomanii wśród młodzieży. W tym roku tematyka w szczególności przedstawiona została w kontekście dopalaczy.

Reklamy


Dopalacze, to trujące substancje, działające podobnie jak narkotyki, jednak ich skład chemiczny nie jest zakazany przez prawo, a przynajmniej prawo nie nadąża za inwencją producentów tych środków, dlatego są tak łatwo dostępne.

Celem zajęć było uświadomienie młodzieży, że dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne, a zażywanie ich prowadzi do uzależnienia, utraty zdrowia, a nawet życia. Wspólnie z młodzieżą ustalono najczęstsze przyczyny sięgania młodych ludzi po narkotyki oraz ukazano jakie są tego skutki.

Z uwagi na to, że rodzice jako pierwsi mogą zauważyć niepokojące zachowania u swoich dzieci postanowiono zainteresować tym tematem również ich. Kontynuacją zajęć z młodzieżą, była pedagogizacja rodziców.

Pracownik Punktu Informacyjno – Konsultacyjnego ds. Narkomanii, który wcześniej przeprowadził spotkania z młodzieżą podzieliła się z rodzicami zaobserwowanymi spostrzeżeniami. Uświadomił rodziców jak rozpoznać osobę będącą pod wpływem działania środków psychoaktywnych, jakie występują podstawowe symptomy świadczące o zażyciu oraz z jakimi rodzajami środków możemy się obecnie spotkać. Uczulił rodziców na to, że młodzież coraz częściej eksperymentuje i odurza się substancjami, które są dostępne w niemal każdym gospodarstwie domowym. 

Zaproszony gość mówił również o szkodliwym działaniu używek na młody organizm oraz o tym, co zrobić, kiedy zauważymy niepokojące objawy u swojego dziecka. Podał adresy i telefony instytucji, do której można się zgłosić w razie uzależnienia. Przede wszystkim prosił rodziców, aby budować prawidłowe relacje ze swoimi dziećmi, rozmawiać z nimi, zwłaszcza na tematy trudne, często niewygodne i nie pozostawiać  młodzieży z ich ciekawością.

Wzrost znaczenia środków masowego przekazu, a także chęć dopasowania się do pewnych grup sprawiają, że młodzi ludzie coraz częściej eksperymentują, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo jest to niebezpieczne.

 

 

Monika Jabłońska

HP 3-12 w Hrubieszowie