ZS nr 1: Doświadczenie zawodowe i wypoczynek – wspominamy praktyki w Grecji

Nauka zawodu za granicą połączona z aktywnym wypoczynkiem i do tego „kieszonkowe” dla każdego ucznia? Czy to możliwe? Oczywiście, że tak. Potwierdziły to wyjazdy uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie, którzy uczestniczyli w praktykach w Grecji, zdobywając w ten sposób cenne doświadczenie zawodowe i poznając kulturę kraju.

Reklamy

 

Trzy udane wyjazdy do Grecji

Pierwszy z wyjazdów trwał od 21 kwietnia do 16 maja 2017 roku. Uczestniczyła w nim grupa reprezentująca branżę gastronomiczną, kształcąca się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, kelner i kucharz. Młodzież zapoznawała się z obowiązkami na różnych stanowiskach pracy, zarówno w hotelu, jak i restauracji. Miała też okazję pracować przy obsłudze dwóch imprez okolicznościowych, które odbyły się w tym czasie w restauracji hotelowej.

Drugi wyjazd trwał od 9 do 29 października 2017 roku. Uczestniczyła w nim młodzież kształcąca się w zawodach: technik pojazdów samochodowych i technik informatyk.

Uczniowie klasy technik pojazdów samochodowych, zgodnie ze swoim zawodem, uczestniczyli w zajęciach praktycznych w serwisach: Citroena, Peugeota i Toyoty.

Jako praktykanci uczyli się m.in.: diagnostyki komputerowej, mechaniki pojazdów samochodowych oraz naprawy i sporządzania kosztorysów usług.

Młodzi informatycy, podczas odbywania praktyk, brali udział w zajęciach, których celem było pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu: programowania w językach HTML i CSS, projektowania stron internetowych, instalowania oprogramowania oraz sterowników czy też instalowania i administrowania sieciowymi systemami operacyjnymi.

Trzeci z wyjazdów trwał od 24 kwietnia do 14 maja 2018 roku. Uczestniczyli w nim uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież zrealizowała praktyki w czterogwiazdkowym hotelu Poseidon Palace w Leptokarii, pracując na kuchni i sali konsumenckiej.

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z różnymi technikami sporządzania potraw, zasadami dotyczącymi obsługi konsumenta w hotelu, a także obyczajami kuchni greckiej.

Uczniowie mieli też okazję poznać typową, restauracyjną kuchnię i bardzo nowoczesny sprzęt. Odwiedzili także tłocznię oliwy i greckie winnice, dzięki czemu mieli możliwość zapoznania się z procesem tworzenia oliwy i produkcji wina. Młodzież mogła też, w sytuacjach praktycznych, podnosić umiejętności związane z posługiwaniem się językami obcymi, co jest niezwykle istotne w efektywnej współpracy.

 

A po pracy relaks…

Pobyt w Grecji to nie tylko zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego, nawiązywania kontaktów, ale i odpoczynek w urokliwym miejscu. Grecja to przecież kolebka kultury, kraj pięknych plaż i kulinarnych przysmaków. Podczas pobytu młodzi ludzie poznali jego historię, kulturę i atrakcje turystyczne, wśród nich znalazły się m.in.: Litohoro, w którym znajduje się Park Narodowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco, Palios Pantelejmonas wraz z zabytkowymi ruinami średniowiecznego zamku, greckie Meteory, czyli jeden z największych i najważniejszych kompleksów klasztorów w Grecji, piękna wyspa Skiathos czy Thessaloniki. Widoki i wrażenia bezcenne.

 

ERASMUS +, czyli tylko plusy…

Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o nowe metody i techniki pracy. Sprawdzili także swoje zdolności dostosowania się do nowego otoczenia, poprzez pracę w zupełnie obcym, międzynarodowym środowisku, z daleka od znanej im rzeczywistości, co pozytywnie wpłynęło na na kształtowanie zdolności miękkich, takich jak elastyczność czy umiejętność efektywnej komunikacji.

Udział w projekcie wzbogacił warsztat pracy i doświadczenie uczestników, w rezultacie czego stali się oni bardziej atrakcyjni na lokalnym, regionalnym, a nawet europejskim rynku pracy. Wzrosła ich pewność siebie oraz chęć inwestowania w rozwój kariery zawodowej. Wzrosła też ich wiedza z zakresu edukacji międzykulturowej, rozwinęli tym samym pożądane postawy społeczne, oparte na tolerancji i szacunku.

Dzięki uczestnictwie w praktykach zawodowych w Grecji nasza młodzież nauczyła się odpowiedzialności i szacunku do pracy, która wymaga dużej odpowiedzialności i dokładności.

Udział w projekcie potwierdza, że szkoła, która znajduje się na wschodnich krańcach Unii Europejskiej, potrafi prężnie działać na europejskim rynku edukacyjnym, wprowadzając najnowsze metody i technologie kształcenia zawodowego, a jako rzetelna i godna zaufania placówka otrzymuje dofinansowanie.

Praktyki zawodowe w Grecji zorganizowano w ramach projektu ERASMUS + „Staże zagraniczne dla szkół zawodowych i techników metodą rozwoju regionu”.

 

Info i foto: ZS nr 1 w Hrubieszowie