19 czerwca 2024

ZS nr 1: Szkolnictwo zawodowe ma przyszłość!

Około 800 osób odwiedziło 13 kwietnia hrubieszowski Zespół Szkół nr 1, gdzie zorganizowano inicjatywę „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość”.

Reklamy

 

Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z organami prowadzącymi szkoły ponadgimnazjalne mają nadzieję, że przygotowana inicjatywa zachęci młodych ludzi do rozpoczęcia nauki w szkołach branżowych i technikach, ale też zmieni sposób postrzegania znaczenia edukacji zawodowej i stereotypowego przekonania o „wyższości szkolnictwa ogólnego nad zawodowym”.

Pan Stanisław Kowalczyk – starszy wizytator z Lubelskiego Kuratorium Oświaty Oddział w Zamościu, Pan Dariusz Czujkowski – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie i Pan Marek Kozielewicz – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie podkreślali znaczenie szkół zawodowych.

Reklamy

To ich absolwenci stają się: mechanikami, informatykami, kucharzami czy rolnikami. A przecież na rynku pracy brakuje fachowców, których kształcą szkoły takie, jak nasza. Większość ich absolwentów nie musi martwić się o pracę. Nauka w szkole i praktyki przygotowują uczniów do zawodu, który wybrali. Należy pamiętać też, że absolwent technikum może zdawać egzamin maturalny i z powodzeniem kształcić się na dowolnych studiach.

Inicjatywa „Zawodowy strzał w 10! – wybierz swoją przyszłość” adresowana była do uczniów gimnazjów, uczniów klas VII szkół podstawowych, nauczycieli, wychowawców, szkolnych doradców zawodowych oraz społeczności lokalnej. Spotkanie promowało także zawody kształcenia zgodne z potrzebami lokalnego rynku pracy, dlatego też zaproszono przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w naszym powiecie: Pana Przemysława Kuterę, właściciela Mobilnej Stacji Kontroli Opryskiwaczy i Pana Norberta Zająca, właściciela gospodarstwa, który zaprezentował nowoczesny sprzęt rolniczy.

Reklamy

Nasze zaproszenie przyjęli też żołnierze z 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, którzy przedstawili sprzęt wojskowy i chętnie odpowiadali na pytania młodzieży dotyczące pracy w wojsku.

Dodatkowo, starsi wizytatorzy z Lubelskiego Kuratorium Oświaty Oddział w Zamościu – Pani Anna Startek i Pan Stanisław Kowalczyk przygotowali szkolenie z zakresu doradztwa zawodowego, skierowane do nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Warto przypomnieć, że na terenie powiatu hrubieszowskiego istnieją dwie szkoły prowadzące kształcenie zawodowe: Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie, którego Dyrektorem jest Pan Marek Kozielewicz i Zespół Szkół nr 4 w Hrubieszowie, której Dyrektorem jest Pani Alicja Ważna. To właśnie kierunki kształcenia tychże placówek przedstawiali nauczyciele: Pani Anna Wiśniewska i Pan Grzegorz Laskowski.

Odwiedzający nas uczniowie mogli porozmawiać z młodzieżą i nauczycielami z obu szkół, którzy prezentowali poszczególne zawody. Nasi goście poznawali również bazę warsztatów szkolnych Zespołu Szkół nr 1. Odwiedzili m.in.: działy: budowlany, mechaniczno-ślusarski i stację kontroli pojazdów. Zaprezentowano także stanowiska w pracowni elektrotechniki i elektroniki. Nie zabrakło pokazu pracowni kelnerskiej i gastronomicznej. Odwiedzający mogli skosztować również wypieków przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Osoby chętne mogły też, pod okiem instruktora nauki jazdy, spróbować swoich sił za kółkiem. Przejażdżka naszym nowym nabytkiem, Suzuki Baleno, wzbudzała wiele emocji. Dodajmy, że nauka jazdy samochodem jest bezpłatna dla uczniów wybranych kierunków kształcenia. Dodatkową atrakcją były występy wokalno-taneczne uzdolnionych uczennic.

Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić absolwentów gimnazjów do wyboru technikum lub szkoły branżowej. Kształcimy zawodowo! Zapraszamy!

 

(Info i foto: Zespół ds. Promocji Szkoły / www.zs1hrubieszow.pl)