Na nadzwyczajnej sesji w dniu 2 lutego rada powiatu przyjęła większością głosów uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu hrubieszowskiego.
Aptekarze tłumaczą, że dyżury aptek przy braku magistrów farmacji łamią kodeks pracy, a także narażają ich na koszty:
Hrubieszów: W nocy, niedziele i święta apteki nieczynne? Pismo aptekarzy do Starostwa Powiatowego
Natomiast władze powiatu odpowiadają, że na nich spoczywa obowiązek uchwalenia harmonogramu i zapewnienie mieszkańcom dostępu do leków:
Odpowiedź Starostwa Powiatowego na pismo farmaceutów
Artykuły konfliktowi pomiędzy hrubieszowskimi farmaceutami, a władzami powiatu poświęcają
kronikatygodnia.pl:
Hrubieszów: Aptekarze kontra władze powiatu. Poszło o dyżury nocne w aptekach »
oraz dziennikwschodni.pl:
Bunt aptekarzy. Nie chcą pracować nocami i w święta »
***
Na nadzwyczajnej sesji w dniu 2 lutego, rada powiatu przyjęła większością głosów uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu hrubieszowskiego. Za jej przyjęciem głosowało 7 radnych, przeciwko było 3, 2 wstrzymało się od głosu.
Na mocy uchwały, rada ustaliła rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu hrubieszowskiego, w okresie od 1.03.2023 r. do 29.02.2024 r.
W uzasadnieniu do podjętej uchwały czytamy:
„Rada powiatu podejmuje przedmiotową uchwałę po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu aptekarskiego. Opinia Wójtów z gmin znajdujących się na terenie powiatu była pozytywna, Burmistrz projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie, pod warunkiem zaistnienia pozytywnej opinii samorządu zawodowego farmaceuty. Okręgowa Izba Aptekarska w Lublinie zaopiniowała pozytywnie część uchwały odnoszącej się do rozkładu pracy aptek ogólnodostępnych położonych na terenie miasta Hrubieszów oraz na terenie gmin wiejskich Powiatu Hrubieszowskiego. Część uchwały dotycząca ustalenia dyżurów aptek ogólnodostępnych w dni wolne od pracy, niedziele i święta oraz w godzinach nocnych została zaopiniowana negatywnie. Zgodnie z art. 94 ust. 1 ww. ustawy, rozkład godzin powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.
Wykonując ustawowy obowiązek, przedłożenie uchwały jest uzasadnione.”