22 listopada 2024

O Pikniku Historycznym w Stefankowicach jeszcze raz

Już po raz trzeci w Stefankowicach w drugą niedzielę września, uczczono pamięć żołnierzy 15 pułku piechoty Wilków oraz innych pułków, którzy 05.09.1920 roku w Stefankowicach stanęli do walki z Konarmią Budionnego.

Reklamy

Uroczystość rozpoczęto złożeniem wieńców pod tablicą upamiętniającą zwycięską bitwę. Wartę honorową wystawiła grupa rekonstrukcyjna –  „Piechota polska1920”, zaś poczty sztandarowe:

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Dęblinie,

Reklamy

Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Stefankowicach,

Zespół Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach,

Reklamy

Ochotnicza Straż Pożarna w Stefankowicach.

Pamięć poległych uczczono minutą ciszy. Podczas homilii wygłoszonej w czasie mszy św. przez ks. Prałata Andrzeja Puzona usłyszeliśmy słowa o tym jakie znaczenie miało zwycięstwo wojsk polskich, w samej bitwie jak i w całej wojnie polsko-bolszewickiej. Ale usłyszeliśmy także i o tym jak ciągle potrzebne jest przypominanie o tamtych wydarzeniach, by docenić wartość pokoju.

Montaż słowno-muzyczny, w wykonaniu zespołu „Sonus” wspieranych przez członków grupy rekonstrukcyjnej poprzez piosenki i wiersze w swej treści, wprowadził w klimat tamtych lat, zaś Henryk Smalej (z zamiłowania historyk, autor publikacji historycznych dotyczących tego okresu) w swojej wypowiedzi przedstawił okoliczności samej bitwy. Było to znakomite wprowadzenie i przygotowanie do samej rekonstrukcji. W role polskich żołnierzy wcieliła się grupa rekonstrukcyjna – „Piechota polska1920”, zaś bolszewików odtwarzali członkowie Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. Zwiad konny 15 pułku piechoty tworzyli członkowie Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych. Karność i odwaga polskich żołnierzy, zuchwałość i okrucieństwo bolszewików, ale i niezwykłe umiejętności jeździeckie, prawda historyczna to najważniejsze aspekty pokazywane podczas rekonstrukcji.

Lekcja historii ożywionej to jeden z elementów ścieżki historycznej, w oficjalnie otwartej wiosce tematycznej EINSTEIN NA ŁĄCE. Właściwym było zatem oficjalne otwarcie wioski i prezentację jej szerszemu ogółowi. A oferta jest bogata. To obserwacje zjawisk fizycznych u kowala podczas kucia podkowy, poznanie rodzajów drewna i możliwość zastosowania w czasie wizyty u stolarza, poznanie różnorodności przyrodniczej i tworzenie zielnika, przejażdżka wozem drabiniastym,  własnoręczne wykonanie pamiątek, wreszcie grill czy ognisko na zakończenie pobytu.

Piknik zakończył występ zespołu „Sonus”.

Jako atrakcje dodatkowe przygotowano:

– pokaz sprzętu wojskowego 2 pułku rozpoznawczego im. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”,

– zjeżdżanie dla dzieci,

– paintball na polu bitwy,

– grochówkę dla wszystkich.

Organizatorzy dziękują D. Skorupskiej i R. Szymańskiemu za wsparcie pikniku oraz emerytowanym strażakom za przygotowanie grochówki.

Zarówno piknik historyczny jak i utworzenie grupy rekonstrukcyjnej – „Piechota polska1920”, były współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, w ramach małych projektów realizowanych przez stowarzyszenie Sosenka w Stefankowicach.

Organizatorami Pikniku byli: Wójt i Rada Gminy Hrubieszów, Stowarzyszenie ”Sosenka” w Stefankowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach.

 

Sekretarz  Gminy Hrubieszów

(-) Tomasz Zając

 

Reportaż z imprezy autorstwa Patryka Bedlińskiego:

Żywa historia w Stefankowicach