28 kwietnia 2024

Obchody 71 rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Dołhobyczowie

Dnia 28.04.2011r. w Dołhobyczowie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci asp. Policji Państwowej p. Franciszkowi Grabowskiemu na pamiątkę 71 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także przywołania pamięcią ofiar katastrofy smoleńskiej.

DZIEDZICTWO KRWIĄ OKUPIONE – OBCHODY 71 – ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ W DOŁHOBYCZOWIE

Dnia 28.04.2011r. w Dołhobyczowie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci asp. Policji Państwowej p. Franciszkowi Grabowskiemu na pamiątkę 71 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także przywołania pamięcią ofiar katastrofy smoleńskiej.

Organizatorami tegoż przedsięwzięcia byli Wójt Gminy Dołhobyczów, p. Józef Demendecki oraz Komendant Powiatowej Policji w Hrubieszowie, mł. insp. Krzysztof Bartosiewicz.

Koordynatorem lokalnym Programu Katyń ocalić od zapomnienia była p. Anna Jasińska, która odszukała i była w stałym kontakcie z rodziną zamordowanego aspiranta policji.

Pomocą i mentorem w przygotowywaniach uroczystości była Pani Danuta Sołtysiak z Hrubieszowa, przyjaciółka rodziny zamordowanego policjanta.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dołhobyczowie, w której homilię wygłosił Ks. Proboszcz Krzysztof Soliło, a następnie wszyscy zgromadzeni w Kościele wysłuchali niezapomnianego i trafiającego prosto w serce montażu słowno – muzycznego „Tej prawdy nie można rozstrzelać” w wykonaniu wspaniałej młodzieży z Gminnego Zespołu Szkół w Dołhobyczowie pod dyrekcją Pana Wiesława Wiśniewskiego.

Następnie przybyli goście udali się na plac szkolny, dawne miejsce służby i pracy asp. Franciszka Grabowskiego, aby tam uroczyście posadzić dąb i odsłonić tablicę pamiątkową tragicznie zamordowanemu w Twerze w 1940 roku asp. Policji.

Uroczystość została uświetniona poprzez uczestnictwo kompanii honorowej z 2 kompanii dalekiego rozpoznania, dowodzonej przez ppor. Wojciecha Budzisza z 2 pułku rozpoznawczego z Hrubieszowa, oraz asystę policji z miejscowego posterunku z Dołhobyczowa oraz Komendy Powiatowej Policji z Hrubieszowa z Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji: mł. insp. Adamem Gronkiewiczem na czele.

Swoją obecnością mieszkańców Gminy Dołhobyczów zaszczyciła licznie rodzina zamordowanego policjanta, która przybyła aż z Gdańska, aby wspólnie oddać cześć Jego pamięci. Ukłon w stronę tragicznie zamordowanego złożyli również funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Dołhobyczowie, Kombatanci, Żołnierze Armii Krajowej, Harcerze, Reprezentanci Władz Powiatu Hrubieszowskiego, Radni Gminy Dołhobyczów.

Podjęcie inicjatywy posadzenia Dębu Pamięci na terenie Szkoły, gwarantuje ciągłość dziedziczenia i podtrzymywania narodowej pamięci bo jak powiedział niegdyś Francuski Marszałek Ferdynand Foch: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie.” A o trwałość i ciągłość dziedziczenia tradycji i podtrzymywania narodowej, lokalnej pamięci o miejscowych bohaterach zadbają, jak zapewniał Dyrektor Szkoły, nauczyciele wraz z młodzieżą.

W przygotowywania do uroczystości włączyła się czynnie dyrekcja szkoły – p. Czesława Grabczuk, p. Danuta Kulczyńska, p. Wiesław Wiśniewski oraz nauczyciele: p. Bożena Kazberuk, p. Magdalena Dżygało, ks. Dominik Chomyszyn oraz p. Zofia Rosołowska z GOK w Dołhobyczowie.

„Każdy znajduje w swoim życiu jakiś porządek praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić. Obronić dla siebie i innych.” (Papież Jan Paweł II)

I tak też się stało w przypadku Pana Franciszka Grabowskiego, asp. Polskiej Policji Państwowej. Odnalazł On swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które należało podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Powrócił duchem na miejsce swojej pracy i służby, powrócił do nas, do Dołhobyczowa.

***

Tekst i foto: A. J.