23 grudnia 2024

Europejskie Dni Dziedzictwa

Hrubieszów

Reklamy

Europejskie Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym, najważniejszym świętem zabytków Starego Kontynentu. W tym roku Polska po raz osiemnasty będzie uczestniczyć w obchodach EDD. Obchody odbywać się będą podczas dwóch wrześniowych weekendów – 11 i 12 oraz 18 i 19 września.

Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii, podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie święta na wzór zainicjowanych w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp był dotychczas ograniczony. Pomysł cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowało Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Reklamy

W tym roku Polska po raz osiemnasty będzie uczestniczyć w obchodach EDD. Obchody odbywać się będą podczas dwóch wrześniowych weekendów – 11 i 12 oraz 18 i 19 września. W tych dniach we wszystkich regionach kraju będą organizowane różnorodne imprezy i wydarzenia, w których bierze udział kilkaset tysięcy Polaków. Wszyscy mogą bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzić miejsca, które na co dzień są niedostępne, odkryć historię swojego regionu, docenić jego bogactwo kulturowe i przekazać następnym pokoleniom. Ogólnopolskim koordynatorem tej imprezy jest tradycyjnie Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

Reklamy

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Od pomysłu do przemysłu”. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na wynalazki, fabryki, warsztaty, sylwetki wielkich konstruktorów, przemysłowców i wynalazców ginące zawody oraz związane z działalnością produkcyjną, a także zapomniane tradycje, święta i obrzędy.

Ogólnopolskie otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 11 września w Żyrardowie, słynącego ze swojej osady fabrycznej, uważanej obecnie za jedyny w Europie zachowany w całości, zespół urbanistyczny miasta przemysłowego z XIX i początków XX wieku.

Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie będzie uczestniczyło po raz trzeci w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Zapraszamy 11 i 12 września do zwiedzenia muzeum i zapoznaniem się z wystawą „Od historią i narzędziami jakimi posługiwali się dawniej tkacze na terenie powiatu hrubieszowskiego.

14 września w salach muzeum odbędzie się spotkanie z Panią Magdaleną Sielicką, która wprowadzi nas w świat kilimów i przybliży nam historię tkactwa.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie internetowej projektu www.edd2010.pl