14 czerwca 2024

Powiat hrubieszowski: Sprzątali z Prezydentem! [ZDJĘCIA]

Nadleśnictwo Strzelce wraz z dziećmi ze szkół podstawowych ze Stefankowic, Strzelec oraz Białopola wzięło udział w kolejnej edycji „SprzątaMY” zainaugurowaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką, którzy to wraz z wolontariuszami zbierali śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa Skierniewice (RDLP Łódź).

Reklamy

Nieczystości w lasach, ujmują nie tylko estetyce podczas przechadzek czy spacerów, znacznie ważniejszym problemem jest ich niekorzystny wpływ na drobne zwierzęta, zwłaszcza dla owadów. Wabią je resztki pożywienia i napoi. Lasy Państwowe wkładają wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku dbanie o czystość w lasach to koszt kilkunastu milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

Akcja, w której bierze udział Prezydent, przynosi wymierne efekty w postaci uprzątniętego terenu.

Reklamy

Przykład, jaki daje głowa państwa, to zachęta do tego, by samemu także zebrać napotkane w lesie odpady. I przede wszystkim, by nie traktować lasów jako wysypiska śmieci – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

To już trzecia edycja akcji sprzątania lasu i na pewno nie ostatnia. W pierwszej edycji udział wzięło ponad 43 tys. osób, a tegoroczna akcja odbywa się we wszystkich 429 nadleśnictwach.

Reklamy

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie uczniów pobliskich szkół w sprzątanie lasu, którzy ochoczo przystąpili do pracy. Efektem było kilkanaście worków pełnych śmieci, które znalazły się tam gdzie ich miejsce. Zapraszamy na spacery po lasach wokół Maziarni Strzeleckiej, by odczuć różnicę po wizycie młodzieży. – dodał Krzysztof Gronek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce.

­

­

(info i fot. Nadleśnictwo Strzelce)


Zobacz też:

Hrubieszów: Wiła wianki i rzucała je do falującej wody [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Wiła wianki i rzucała je do falującej wody [ZDJĘCIA]