22 lutego 2024

Uczniowie z Horodła na uroczystych obchodach Dnia Jedności Kresowian w Warszawie

Delegacja Zespołu Szkół w Horodle na zaproszenie organizatorów, uczestniczyła w Dniu Jedności Kresowian w Warszawie. Data uroczystości związana jest z rocznicą Unii Horodelskiej, zawartą między Koroną Polską, a Wielkim Księstwem Litewskim w 1413 r.

Reklamy

 

Środowiska Kresowe z Białorusi, Ukrainy, Litwy przyjechały do stolicy, by uczestniczyć w konferencji, której tematem przewodnim była Unia Horodelska i wpływ Kresów dla tożsamości narodowej.

Konferencja odbyła się w jednej z sejmowych sal, następnie została odprawiona msza św. w katedrze św. Jana Chrzciciela, a po niej miał miejsce Marsz Godności Rzeczypospolitej z Placu Zamkowego do placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Reklamy

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza zostały złożone wieńce, odbył się Apel Poległych Obrońców Kresów, odśpiewano „Rotę”. Uroczystości zakończono koncertem między innymi w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” z Litwy.

Udział w uroczystości był okazją do spotkania z ciekawymi ludźmi, poznaliśmy m. innymi córkę generała Andersa Panią Annę Marię Anders.

Cieszymy się z naszego udziału i możliwości reprezentowania miasta Unii, czekamy na kolejny Dzień Jedności Kresowian.