30 maja 2024

Funkcjonariusze NOSG wyjechali na misję do Macedonii

Czterech funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wyjechało na misję do Macedonii, by wspierać macedońską policję w ochronie granicy. Jest to już 5. edycja misji i potrwa od 1 do 31 maja br. Do końca roku zaplanowano łącznie 10 edycji wspólnych operacji.

 

Z funkcjonariuszami przed ich wyjazdem spotkał się Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech Skowronek. Funkcjonariusze NOSG wchodzą w skład 30 osobowej grupy, oddelegowanych do tego zadania funkcjonariuszy SG. O udzielenie wsparcia zwróciła się do Straży Granicznej strona macedońska.

Zgodnie z protokołem w sprawie wspólnej operacji Straży Granicznej z Policją Republiki Macedonii, 30 funkcjonariuszy SG wyposażonych w broń służbową z amunicją, podstawowe środki przymusu bezpośredniego i inny specjalistyczny przenośny sprzęt do ochrony granicy oraz pojazdy służbowe Straży Granicznej udało się do Macedonii na kolejną, piątą już misję wsparcia.

W ramach misji funkcjonariusze SG będą wspierać macedońską policję w opanowaniu napływu imigrantów, m.in. poprzez realizację czynności związanych z rejestracją wniosków o ochronę międzynarodową, badanie autentyczności dokumentów, a także zapobieganie nielegalnemu przekroczeniu granicy poza przejściami granicznymi.

 

źródło i fot. NOSG