Granica: Papierosy warte 70 tys. złotych w zbiorniku paliwa

W przerobionym zbiorniku paliwa ciężarówki na polskich numerach rejestracyjnych funkcjonariusze celni z Koroszczyna znaleźli ponad 5,8 tys. paczek papierosów.

Reklamy


Do własności i próby przemytu nielegalnego towaru przyznał się kierowca ciężarówki, który w niedzielę (28.06) zgłosił się do odprawy na terminalu w Koroszczynie. Wcześniej funkcjonariusze celni skierowali jego pojazd do szczegółowej kontroli.

Najpierw w kabinie kierowcy celnicy znaleźli 38 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Jak się okazało była to jedynie niewielka część znacznie większego przemytu. Prawdziwie hurtowe ilości papierosów funkcjonariusze namierzyli w zbiorniku paliwa, który nosił ślady przeróbek. Że może się tam znajdować jakiś towar potwierdziło prześwietlenie ciężarówki urządzeniem RTG.

W trakcie kontroli okazało się, że zbiornik został odpowiednio przerobiony – w 1/3 części znajdowało się paliwo, w pozostałej – papierosy. Celnicy wydobyli ze zbiornika w sumie 5.846 paczek papierosów, z których większość to popularne na Białorusi marki Mińsk i NZ.  

Przeciwko kierowcy ciężarówki funkcjonariusze celni wszczęli postępowanie karne skarbowe. Mężczyźnie grozi wysoka grzywna. Służba Celna zatrzymała też przerobiony na potrzeby przemytu pojazd.

Od początku roku celnicy z województwa lubelskiego zatrzymali 2,9 mln paczek papierosów.źródło i fot. SCRP