13 czerwca 2024

Granica: Pestycydy w natarciu

Ponad 43 litry i blisko 4,5 kg środków ochrony roślin ujawnili w lipcu 2021 r. funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W okresie letnim przemyt pestycydów przybiera na sile.

Reklamy

21 lipca br. funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem podczas kontroli samochodu osobowego ujawnili 30 litrów różnego rodzaju pestycydów. Środki ochrony roślin ukryła w sowim bagażu obywatelka Ukrainy. Kobieta przyznała się do próby przemytu. Na poczet kary funkcjonariusze zabezpieczyli od niej gotówkę w kwocie 300 zł.

Podczas kontroli dwóch innych pojazdów funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem ujawnili natomiast w sumie 10 litrów i 2,2 kg środków stosowanych w ogrodnictwie. W obu przypadkach substancje ukryte były w bagażach podręcznych, a ich właściciele odmówili składania wyjaśnień.

Reklamy

Również na przejściu drogowym w Dorohusku, w wyniku dwóch kontroli, funkcjonariusze ujawnili niezgłoszone do kontroli pestycydy – ponad 2 kg. Substancje ukryte były m.in. w bagażniku pod kołem zapasowym.

We wszystkich sprawach wszczęte zostały postępowania karne skarbowe.

Reklamy

W okresie letnim przemyt środków ochrony roślin zazwyczaj przybiera na sile. Przemycane substancje są często podrobione, bez atestów.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że takie środki ochrony roślin stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt, ale też mogą być szkodliwe dla upraw.

­

(info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)


Zobacz też:

Dachowanie w Turkowicach. Dwie osoby poszkodowane – ZDJĘCIA

Dachowanie w Turkowicach. Dwie osoby poszkodowane – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie