Kolejni Terytorialsi zaprzysiężeni

W niedzielę, 24 lutego br.na Placu Targowym w Łukowie kolejni ochotnicy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożyli przysięgę wojskową na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Reklamy

 

Na uroczystości licznie zgromadzili się mieszkańcy Łukowa, rodziny żołnierzy, przedstawiciele dowództwa WOT oraz lokalnych władz samorządowych. Obecna na przysiędze Wicemarszałek Sejmu RP Pani Beata Mazurekodczytała list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do żołnierzy składających przysięgę. W liście czytamy, m.in. – „Waszym podstawowym zadaniem jako Terytorialsów jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności i regionu, w którym mieszkacie. Wasza służba będzie czyniła naszą Ojczyznę jeszcze bardziej odporną na wszelkie zagrożenia.

W tym szczególnym dla Was dniu, w którym składacie przysięgę wojskową, gratuluję Wam decyzji o wstąpieniu w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Potwierdzacie nią, że mimo innych obowiązków, związanych z codzienną pracą i nauką, rozumiecie potrzeby bezpieczeństwa Polski i jesteście gotowi czynnie uczestniczyć w procesie wzmacniania obronności naszego kraju”.

Zwracając się do żołnierzy dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz powiedział – „Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej dziś, to Wy weźmiecie na siebie zaszczytny obowiązek służby i wierności Polsce. Bierzecie na siebie współodpowiedzialność wobec Narodu za jego bezpieczeństwo. Patrząc na Was ubranych w mundur polskiej armii, gotowych by podjąć obowiązek, który niosą za sobą słowa przysięgi, mamy powody do dumy”.

Żołnierze składający przysięgę przeszliintensywne szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę” w ramach pierwszej edycji projektu „Ferie z WOT”. Ochotnicy pochodzą z całego województwa lubelskiego, wśród nich są pełnoletni uczniowie szkół średnich, studenci oraz nauczyciele, którzy postanowili wykorzystać ferie zimowe, aby wstąpić w szeregi lubelskiej brygady.

Szer. Krzysztoflat 18, uczeń Zespołu Szkół im. Kajetana Hrabiego Kickiego w Sobieszynie, tuż po przysiędze powiedział – „Poszedłem do WOT bo chciałem się sprawdzić, czy dam rade ukończyć szkolenie. Uczę się w klasie mundurowej, a ferie  z WOT dały mi możliwość pogodzenia nauki ze szkoleniem podstawowym. Myślę, że w przyszłości zostanę żołnierzem zawodowym”.

Lubelska brygada już planuje letnią edycję szkolenia podstawowego – „Wakacje z WOT”. Dla ochotników przewidziane będą aż trzy terminy: 22.06-07.07, 27.07-11.08, 17.08- 01.09.

 

tekst i fot. 2LBOT