Hrubieszowski Strzelec w Tomaszowie

W dniach 19-21.09.2008 odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterskie walki o Tomaszów Lubelski, w których to i Jednostka Strzelecka „STRZELEC” 2020 Hrubieszów brała czynny udział.

Reklamy

Pierwszego dnia miały miejsce projekcje filmów dokumentalnych oraz zdjęć przedstawiających Tomaszów podczas września 1939 roku, a także sesja historyczna Urzędu Miasta.

Wieczorem do Tomaszowa zaczęły stawiać się grupy rekonstrukcyjne z całej Polski wraz ze sprzętem. W gimnazjum im. Orląt Lwowskich, gdzie Tomaszowska Jednostka Strzelecka zorganizowała Garnizon stawiły się Polskie, jak i Niemieckie oddziały, przed budynkiem szkoły można było podziwiać wóz pancerny wz.34 polskie motory Sokół, niemiecki czołg Panzer II i motory BMW.

Następnego dnia miała miejsce rekonstrukcja bitwy w Krasnobrodzie i od godziny 16:15 w Tomaszowskim Domu Kultury Inscenizacja Wrześniowa „Tego nie da się zapomnieć”. Oprócz tego Strzelcy utworzyli swoje stanowisko reklamujące Związek Strzelecki, obok rozstawiła się Żandarmeria Wojskowa z Lublina, Klub Modelarski i stoisko z biciem Amerykańskich nieśmiertelników. Można było podziwiać strzelców w oporządzeniu typowo bojowym: kamizelki kuloodporne; taktyczne, repliki broni ostrej WP (Karabin szturmowy Tantal wz88), hełmy kevlarowe, itp. Wieczorem strzelcy z Hrubieszowa wraz ze strzelcami z JS 2019 TL pełnili wartę przy grobach na cmentarzu wojskowym na uroczystości składania wieńców.

W niedzielę z pełną parą ruszyła inscenizacja. Zaczęło się od polowej Mszy świętej, następnie pokazu kawalerii i w końcu można było usłyszeć ryk silników wojennych maszyn i szczęk strzelających karabinów. Polacy dzielnie nacierali na okopy Niemców, huk strzelających karabinów, wybuchających granatów i pocisków artyleryjskich wprawiał ziemię w drgania. Bardzo wyróżniał się odgłos strzelającego seriami Maxima, w którego wyposażeni byli Polacy. Całe to przedsięwzięcie nie doszło by do skutku, gdyby nie Urząd Miasta Tomaszów Lubelski, Krasnobród, Stowarzyszenie „Nowe Miasto” no i oczywiście Jednostka Strzelecka 2019 Tomaszów Lubelski.

Za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu uhonorowany został cywilnym odznaczeniem „Pro Memoria” jeden z instruktorów JS 2019. Strzelcy, jako jedyni mieli zaszczyt przejechać się czołgiem po ulicy, paraliżując ruch uliczny. Zabawne było zdziwienie pracowników stacji paliw, na którą wjechał czołg, Samochód pancerny i 2 motory z karabinami maszynowymi!

Związek Strzelecki „Strzelec” OS-W był współorganizatorem, JS2020 I JS2019 pomagali w przygotowaniach zarówno do rekonstrukcji, jak i prezentacji związku, strzelcy wykonywali takie czynności jak: rozkładanie namiotów, pilnowanie parkingów, tłumaczyli zainteresowanym o ich sprzęcie, itp.

Nie była to pierwsza tego typu impreza Jednostki Strzeleckiej 2020 Hrubieszów, warto wspomnieć, iż braliśmy udział wspólnie z JS2010 Lublin w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Jastkowem.

Ta impreza jest kolejnym dowodem na to, że JS2020 ściśle współpracuje z sąsiednimi jednostkami! Więcej na ten temat można znaleźć pod adresem:
http://strzelec.tomaszow.info/news.php >>
http://tomaszow39.pl/ >>

Opracowali – mak i strz. ZS Słupski Łukasz Jednostka Strzelecka „STRZELEC” 2020 Hrubieszów OS-W.

zobacz zdjęcia >>