Ocalić od zapomnienia

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zaopiekowali się grobami poległych żołnierzy września 1939 roku.

Reklamy

„ Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy
Choć macie sami doskonalsze wznieść

Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży

I wy winniście im cześć!”

 

Autor wiersza „Do młodych” Adam Asnyk podkreśla, że przeszłym pokoleniom należy się szacunek oraz pamięć, ponieważ w oparciu o przeszłość i osiągnięcia naszych przodków, młode pokolenie powinno budować przyszłość. Potwierdzeniem tego jest inicjatywa funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, pełniących służbę w Placówce Straży Granicznej w Zbereżu, którzy zaopiekowali się grobami polskich żołnierzy, poległych we wrześniu 1939 roku. Funkcjonariusze SG, którzy pełnią służbę na tym terenie, w czasie wolnym od obowiązków służbowych, postanowili w sposób szczególny zatroszczyć się o te zapomniane już mogiły. W miejscu starych, postawiono nowe krzyże, zaś teren wokół grobowców został wygrodzony.

Mogiły, znajdują się na terenach leśnych w pobliżu miejscowości Osowa w powiecie włodawskim. W jednej z nich został pochowany nieznany żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza, zaś w drugiej żołnierz o prawdopodobnym nazwisku Józef Domański. Żołnierze zginęli walcząc za ojczyznę i zostali pochowani w miejscu, gdzie polegli.


Źródło i fot. NOSG