21 września 2023

Robiąc przedświąteczne zakupy – straciły portfele. Uważajmy na kieszonkowców!

Ofiarami kieszonkowców padły wczoraj dwie mieszkanki powiatu zamojskiego. Robiąc przedświąteczne zakupy, straciły portfele, w których były pieniądze i dokumenty.

Reklamy

72-latka z Zamościa zawiadomiła zamojskich policjantów, że w czasie robienia zakupów ktoś ukradł jej portfel z dokumentami. Miała go w torebce, był w nim dowód osobisty, karta bankomatowa oraz 100 złotych. Kobieta nie wiedziała dokładnie, kiedy i w jakich okolicznościach doszło do kradzieży. Dodatkowo, w portfelu na karteczce miała zapisany PIN do karty. Wykorzystał to złodziej, który przy użyciu skradzionej karty dokonał z konta wypłaty pieniędzy w kwocie 1100 złotych.

O kradzieży portfela powiadomiła policjantów również 70-letnia mieszkanka gminy Zamość. Robiła zakupy w aptece. Później poszła do innego sklepu, gdzie zauważyła, że ma otwarta torebkę i brakuje w niej portfela, w którym był dowód osobisty i 250 złotych. 70-latka nie wiedziała, w którym miejscu doszło do kradzieży.

Reklamy

Obie sprawy wyjaśniają policjanci z zamojskiej Policji i apelują o zachowanie ostrożności.

­

Reklamy

Pamiętajmy, aby w ferworze przedświątecznych zakupów nie zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dla przypomnienia:

  • Podczas zakupów staraj się nie eksponować zawartości swojego portfela. Cenne przedmioty chowaj do wewnętrznej kieszeni swojego ubrania, nie noś ich w reklamówce lub dużej torbie na wierzchu.
  • Mając przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymaj jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszysz ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki.
  • Podczas zakupów, oglądania towaru, czy przymierzania ubrań, nie odkładaj torebki na podłogę czy też ladę, poza zasięg wzroku. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru. Trzymaj torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
  • Nie noś kluczy do mieszkania w tym samym portfelu, co dokumenty z adresem zamieszkania. W przypadku kradzieży możesz narazić się na dodatkowe straty, ponieważ złodziej może okraść również mieszkanie.
  • Nie przechowuj razem z kartą płatniczą poufnego kodu PIN. To duża nieroztropność, która może kosztować utratę zgromadzonych na rachunku oszczędności.
  • Wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na targach, jarmarkach i w środkach komunikacji publicznej, zachowaj szczególną ostrożność. W takich właśnie miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie, często sami wywołują zamieszanie, aby ułatwić sobie działanie. W takich okolicznościach łatwiej im jest zabrać portfel i niezauważonym odejść z miejsca kradzieży.
  • Zabierając na zakupy dzieci pilnuj je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie szybko należy poprosić o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca gdzie ich widziały ostatni raz.
  • Zasada ostrożności obowiązuje także podczas zakupów przez Internet. Uważaj na super okazje i bardzo duże promocje. Za każdym razem sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Staraj się dokonywać zakupów za pobraniem, płacąc po otrzymaniu zamówionego towaru.

Ostrożność, czujność i stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas zakupów, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci, pozwolą uniknąć problemów.

­

(info: KMP Zamość, fot. arch. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Dwa nowe nieoznakowane radiowozy BMW w Zamościu i Tomaszowie (ZDJĘCIA)

Dwa nowe nieoznakowane radiowozy BMW w Zamościu i Tomaszowie (ZDJĘCIA)