22 lutego 2024

Rozbito grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym handlem papierosami – ZDJĘCIA

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży w Hrebennem w dniach 12 i 13 kwietnia 2021 roku zatrzymali dziesięć osób w związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi, bez polskich znaków akcyzy. 

Reklamy

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od stycznia 2018 r. do stycznia 2020 r., w miejscowościach powiatu tomaszowskiego, województwa lubelskiego oraz na terenie województwa podkarpackiego, mazowieckiego, a także na terytorium Ukrainy, działa zorganizowana grupa przestępcza, mającą na celu popełnianie przestępstw skarbowych.

Członkowie grupy organizowali przemyt wyrobów akcyzowych z terytorium Ukrainy do Polski. Następnie towar ten, po zgromadzeniu odpowiednich ilości, był pakowany do pojazdów i rozwożony do różnych miejsc na terenie kraju i za granicę, celem dalszej odsprzedaży.

Reklamy

Ustalono, że sprawcy sprowadzili, nabyli, przechowywali i przewozili nie mniej, niż 71 072 paczek papierosów nie oznaczonych polskimi znakami akcyzy i bez zgłoszenia celnego, przez co narazili Skarb Państwa na straty z tytułu niezapłaconego cła w wysokości 96 612 zł, należnego podatku VAT w wysokości 344 652 zł oraz należnego podatku akcyzowego w wysokości 1 234 145 zł.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wobec trzech osób zatrzymanych, z których dwie pełniły rolę kierowniczą, na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych zatrzymanych osób, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji.

(info i fot. NOSG)


Zobacz też:

Po uderzeniu w drzewo auto spłonęło. Wewnątrz ujawniono zwłoki 19-latki

Po uderzeniu w drzewo auto spłonęło. Wewnątrz ujawniono zwłoki 19-latki

LubieHrubie na Instagramie