21 czerwca 2024

Wpływ zmian podatkowych od 1 lipca na emerytury i renty

W lipcu w życie wchodzą ważne zmiany podatkowe, które obejmą także emerytów i rencistów. ZUS informuje, że zyska na nich ok. 3,1 mln osób, które za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż na zasadach z roku ubiegłego. Świadczenie „na rękę” części z nich wzrośnie nawet o ponad 100 zł. 

Reklamy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że reforma podatkowa, która wejdzie w życie 1 lipca, oznacza dalszą obniżkę podatku dla emerytów, rencistów i osób pobierających zasiłki. – Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w pierwszym przedziale skali podatkowej zostanie obniżona z 17 do 12 proc. i będzie dotyczyć przychodów uzyskanych od 1 stycznia tego roku – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. 

Od lipca z emerytur i rent będzie potrącana zaliczka na PIT według stawki 12 proc., pomniejszana o 300 zł miesięcznie. Na zmianach zyska ok. 3,1 mln emerytów i rencistów, a przeciętna korzyść ma dla nich wynieść rocznie około 726 zł – informuje ZUS.

Reklamy

Efekt dla bieżących wypłat

Ze świadczeń w wysokości do 2500 zł brutto miesięcznie nadal nie będzie potrącany podatek. – Z kolei osoby pobierające emeryturę między 2,5 tys. a 9,3 tys. złotych otrzymają w lipcu wypłatę na rękę wyższą o kilkadziesiąt złotych niż w czerwcu. Na przykład, jeśli ktoś pobierał emeryturę w wysokości 3000 zł, zyska 25 zł. Osoby ze świadczeniem 4500 zł otrzymają w lipcu wypłatę wyższą o 100 zł. Najwięcej w tej grupie zyskają świadczeniobiorcy, którzy miesięcznie otrzymują około 4920 zł. W lipcu mogą liczyć na przelew wyższy nawet o 121 zł – wylicza szefowa Zakładu.

Reklamy

Kto skorzysta w rocznym rozliczeniu podatku

ZUS informuje, że emeryci i renciści zyskają także na zmianach, jeśli chodzi o wysokość podatku za cały 2022 rok. – To właśnie z rozliczenia rocznego wynika, jakie finalnie są nasze obciążenia podatkowe. Z naszych obliczeń wynika, że emerytury i renty osób zyskujących mieszczą się w granicach 2,5 tys.–16 tys. zł. Na przykład osoba ze świadczeniem 3000 zł miesięcznie zapłaci o 2095 zł mniej podatku za cały bieżący rok. Z kolei osoba otrzymująca emeryturę lub rentę w wysokości miesięcznej 4500 zł może liczyć na niższy podatek o 1606 zł – wyjaśnia prof. Uścińska. Osoby ze świadczeniami powyżej 16 tys. zł brutto zapłacą większy podatek roczny.

­

(info: ZUS Lublin / Małgorzata Korba)


Zobacz też:

Pijany jazdę citroenem zakończył w jeziorze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pijany jazdę citroenem zakończył w jeziorze [ZDJĘCIA, WIDEO]