Zapraszamy na uroczystości pogrzebowe śp. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i śp. Stanisława Biziora ps. „Eam”

Prezydium Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość zaprasza na uroczystości pogrzebowe dwóch, czynnych w konspiracji niepodległościowej już od zakończenia wojny obronnej w 1939 r., Bohaterów: śp. płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i śp. kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”, które odbędą się w dniach 13 i 14 października 2017 r.

Reklamy

 

Dnia 14 października br. ww. Żołnierze Wyklęci pochowani zostaną z honorami w krypcie Bazyliki ojców Bernardynów w Radecznicy, miejscu w którym Żołnierze Niezłomni organizowali walkę o wolną Ojczyznę. Radecznica była miejscem, gdzie funkcjonował sztab – działającego w latach 1948 – 1950 – II Inspektoratu zamojskiego AK, który z uwagi na dużą liczbę członków, jak i rozległą siatkę współpracowników był ewenementem na mapie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego. Działania jego dowódcy „Jara” i jego żołnierzy – skierowane przeciwko komunizacji kraju cieszyły się dużym poparciem społecznym. Mieszkańcy miejscowości, w których żyli i służyli w konspiracji „Jar” i „Eam”, będą mogli im oddać hołd podczas wspomnianych wyżej uroczystości pogrzebowych.

 

Początek uroczystości:

Reklamy
  • w piątek  (13 października br.) – w Lublinie  o  godz. 9.00 (w Zamościu o godz. 12.00) – kondukt pogrzebowy wyruszy do Sitańca, Zamościa, Tyszowiec i Mokregolipia, gdzie o godz. 17.30 w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego zostanie odprawiona msza św. wraz z wystawioną wartą honorową. 

  • w sobotę (14 października br.) – w Mokrymlipiu o godz. 9.00 – tego dnia nastąpi wyprowadzenie szczątków z kościoła i przejazd do Radecznicy, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji bohaterów w Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego, a po niej nastąpi pochówek w kryptach pod Bazyliką.

 

Szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych  pod poniższymi linkami.   

https://pl-pl.facebook.com/events/152348595372494/

http://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/marian-pilarski-%E2%80%9Ejar%E2%80%9D-i-stanis%C5%82aw-bizior-%E2%80%9Eeam%E2%80%9D-spoczn%C4%85-w-radecznicy

 

Jednocześnie informujemy, że ŚZŻAK Okręg Zamość jako organizacja, która kultywuje pamięć wiernej służby dla Ojczyzny żołnierzy AK z terenu Zamojszczyzny m.in. 9 pułku piechoty AK, także II Inspektoratu Zamojskiego AK – wspierała m.in organizację wieloletnich już uroczystości organizowanych w Radecznicy dla przypomnienia tych ważnych i tragicznych wydarzeń. Cieszymy się, że w ostatnich latach uroczystości te bardzo dobrze organizuje stowarzyszenie Głos Bohatera wspierane przez Rodziny żołnierzy II Inspektoratu i inne podmioty organizacyjne wśród których jest nasz Związek. Faktem jest m.in., że ŚZŻAK Okręg Zamość skutecznie przeprowadził procedurę pośmiertnych awansów ww. Bohaterów i tak kilka lat temu stopień płk. nadany został M. Pilarskiemu, z kolei w tym roku pośmiertny awans na kapitana zostanie nadany podczas uroczystości w Radecznicy St. Biziorowi. Z inicjatywy ŚZŻAK Okręg Zamość dwa lata temu pośmiertny awans otrzymał też żołnierz „Jara” Jan Hadam ps. „Agrest”.

 

źródło i fot. ŚZŻAK Okręg Zamość