ZUS przestrzega: Uważaj na fałszywych urzędników

Oszustwa „na urzędnika” nadal popularne. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, kiedy można spodziewać się wizyty prawdziwego pracownika ZUS i jak go rozpoznać.

Reklamy

 

Do kolejnej próby oszustwa doszło niedawno pod Tomaszowem Lubelskim, na szczęście była nieudana.

Do naszej klientki zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika ZUS. Twierdził, że przyjedzie do niej, żeby podpisała dokumenty dotyczące dziedziczenia składek. Pani umówiła się z nim na inny dzień, ale rozsądnie zadzwoniła w międzyczasie do ZUS i skontaktowała się z policją. Kobieta nie wpuściła fałszywego urzędnika do domu, choć ją do tego namawiał – mówi kierownik tomaszowskiego ZUS-u Janina Łasocha.

Reklamy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że większość spraw załatwia z klientami drogą pocztową, osobiście w swoich placówkach albo przez internet – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Przypadki, gdy urzędnik odwiedza klientów w domu, są rzadkie i dotyczą ściśle określonych sytuacji.


Kiedy jesteś na zwolnieniu lekarskim

Pracownicy ZUS mogą zapukać do drzwi domu w sprawie kontroli zwolnienia lekarskiego. Instytucja sprawdza, czy chory prawidłowo korzysta ze zwolnienia. Taka kontrola będzie oczywiście niezapowiedziana. Prowadzą ją inspektorzy ZUS w dwuosobowych zespołach. Mogą się pojawić tam, gdzie chory mieszka, pracuje lub pod innym adresem, podanym na zwolnieniu lekarskim.


Kiedy złożyłeś wniosek o rentę

Druga sytuacja, gdy w domu może się zjawić pracownik ZUS, dotyczy osób, które złożyły wniosek o jakieś świadczenie, np. rentę lub dodatek pielęgnacyjny. Jeśli klient z powodów zdrowotnych nie może przyjechać na badanie do instytucji, to lekarz orzecznik przyjeżdża do niego.


Zapytaj o upoważnienie!

Pracownicy ZUS zawsze będą mieć przy sobie imienne upoważnienia na piśmie. Są ważne z dowodem osobistym. Pracownik instytucji ma obowiązek przedstawić takie upoważnienie do wglądu osobie kontrolowanej lub badanej. Na pewno też wytłumaczy, jaki jest powód jego wizyty. Jeśli nie jesteś na zwolnieniu lekarskim ani nie występowałeś ostatnio do ZUS o jakieś świadczenie, zachowaj ostrożność. Zawsze możesz sprawdzić, czy urzędnik jest tym, za kogo się podaje. Wystarczy zadzwonić do ZUS – pod numer 22 560 16 00.

Wizyty pracownika ZUS mogą się spodziewać również płatnicy składek, w tym zakłady pracy i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Te kontrole są jednak zawsze wcześniej zapowiedziane.

 

Małgorzata Korba

regionalny rzecznik ZUS

w województwie lubelskim