Hrubieszowscy modelarze na podium Mistrzostw Świata!

W dniach 6 – 10.08.2018r. w miejscowości Pazardzhik w Bułgarii zostały rozegrane Mistrzostwa Świata Modeli Swobodnie Latających dla Juniorów. Rywalizacja odbyła się w trzech klasach F1A, F1B, F1P, gdzie nasz kraj reprezentowało dziewięciu zawodników w tym z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka” w Hrubieszowie dwóch. Gratulujemy!

Reklamy

 

Dominik Skwarek wystartował w klasie modeli F1A – modele szybowców swobodnie latających oraz Kacper Zbarachewicz w klasie modeli F1P – modele swobodnie latające z napędem silnikowym.  W klasie modeli F1A Dominik zajął 17 miejsce, w klasie modeli F1P Kacper uplasował się tuż za podium na 4 miejscu. W klasie modeli F1P polską drużynę stanowili zawodnicy z Mielca, Chrzanowa Śląskiego  oraz Hrubieszowa, którzy zdobyli srebrny medal i wywalczyli  tytuł Drużynowych Wicemistrzów Świata. Jest to ogromny sukces i promocja naszego miasta oraz regionu. Ciężka praca poprzedzona długim treningiem, precyzyjne przygotowane przez zawodników modele zaowocowały bardzo dobrymi wynikami. W klasyfikacji końcowej reprezentacja Polski zajęła 3 miejsce i wywalczyła tytuł  Drużynowych II Wicemistrzów Świata. Tytuł Mistrza Świata zdobyła reprezentacja Rosji, a Wicemistrzów reprezentacja Estonii podsumował start swoich podopiecznych Instruktor Modelarstwa Lotniczego Leszek Kryszczuk


Dominik Skwarek:

– Myślę, że dla każdego młodego zawodnika, który pasjonuje się w jakiejś dyscyplinie sportowej możliwość wystartowania w takiej rangi zawodów jest ogromnym wyróżnieniem. Przygotowania do tych zawodów trwają bardzo długo, to nie jest proces miesiąca tylko kilku lat. Zawodnik, aby zostać powołanym do reprezentowania swojego kraju musi stać na podium „Rankingu Kadry Narodowej”. Pierwsza kolejka zawodów rozpoczęła się o godzinie 8.00. Lot maksymalny wynosił 240 sekund, jest to dosyć trudny lot biorąc pod uwagę Bałkańskie warunki termiczne. Kolejka trwała 55 min, lot na 240 sekund wykonała połowa stawki w tym 2 Polaków ja i mój kolega ze Środy Wielkopolskiej. W następnych lotach trzeba było wykonać lot na 180 sekund, jest to już o wiele łatwiejsze. Po 4 kolejkach lotów była zarządzona przerwa. O 13.00 wystartowała następna część lotów. Po 6 kolejkach byłem jednym z 5 zawodników, którzy wylatali wszystkie loty maksymalne. Jednak w 7 kolejce nie udało mi się wylatać lotu maksymalnego i ze ścisłego finału spadłem na 17 miejsce. Z jednej strony bardzo szkoda mi tego lotu, ponieważ  pozbawił mnie on walki o medal. Jednak ta „porażka” też mnie bardzo dużo nauczyła. Atmosfera w drużynie była bardzo przyjemna każdy pomagał sobie na tyle ile mógł. Drużyna F1A składała się z zawodników z Krosna, Środy Wielkopolskiej oraz Hrubieszowa. Głównym trenerem reprezentacji F1A był Norbert Suwała. Jest bardzo doświadczony na starcie nie popełnił żadnego błędu wypuszczając nas w powietrze. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym jak i zawodniczym. Zwyciężył zawodnik z Finlandii, który naprawdę na to zasłużył. Drużynowo zajęliśmy w klasie F1A 8 miejsce, a jako kraj zostaliśmy II v-ce mistrzami Świata.


Opracował – mak

Foto – archiwum sekcji UKS Jedynka