Kern, Hojda, Ciesielczuk na czele

Hrubieszów

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia w Krasnem Krzywem na jedynej ulicy było ciasno, gwarno i emocjonalnie. Nad Jeziorem Krasne tak samo i kibice to widzieli, jak Artur Kern, Majka Hojda i Wiktoria Ciesielczuk z Hrubieszowa na metę wpadali jako pierwsi !!!

Reklamy

Do biegu, blisko jeziora Łukcze na dystansie ok. 3500 m. ustawiło się przed linią startową 420 osób, czołówka od początku narzuciła mocne tempo, ale było ono za słabe na naszego Artka Kerna, który w tym upale rozsądnie rozkładając siły (dzień wcześniej miał inny bieg w nogach) i w odpowiednim momencie przyśpieszając odjechał czołówce, jakby nie było Mistrzowi Polski Juniorów na 3000 m z przeszkodami Stecowi z Biłgoraja, czy posiadającym w swoim dorobku mnóstwo zwycięstw w biegach ulicznych Kuzdrze z Zamościa oraz Marcowi z Nałęczowa i aż szkoda, że nie było Artka Jabłońskiego (szuka pracy za granicą), ponieważ prawdopodobnie byłby dublet.

Przy wyczytywaniu do dekoracji wśród hrubieszowiaków duży aplauz, ponieważ okazało się, że Wiktoria Ciesieczuk była najszybsza wśród dziesięcioletnich dziewcząt, natomiast Majka Hojda w grupie nastolatków. W gronie kobiet ponad trzydziestopięcioletnich Małgorzata Muzyczuk uplasowała się na 5 pozycji (we wcześniejszych latach 8 zwycięstw w tej grupie). Z rodziny Ciesielczuków dystans pokonało aż 8 osób. Kolejny raz w swoim tempie zmierzył się z tą trasą i niżej podpisany oraz jego syn, trener – grający piłkarzy z Niedźwiady Marek Hubert Kitliński, którzy tym razem mieli szczęście, ponieważ wylosowano dla nich drobne upominki.

Reklamy

Wśród kobiet wygrała olimpijka Dorota Gruca z Agrosu Zamość przed byłą rekordzistką Świata w biegu na 3000 m z przeszkodami Justyną Bąk z Biłgoraja lecz reprezentującą klub Piętkę z Katowic oraz Magdą Karpińską z Radzynia Podlaskiego. Godzinę wcześniej do biegu wystartowali niepełnosprawni na wózkach, co jest zawsze wzruszające dla obserwatorów…

Po dekoracji odbyły się wybory Miss biegu i jeziora Krasne, w których wystąpiły nasze reprezentantki – Wiktoria, Oliwia i Sandra. A później opalanie i kąpiel w pięknym jeziorze.

W końcu okazało się, że niektórych uczestników biegu, opalania czy kąpania spotkała po zakończeniu „niespodzianka”, ponieważ zastali na maskach samochodów za parkowanie w niedozwolonym miejscu informacje o mandatach.

Za rok 20 – ty jubileuszowy bieg, może więcej osób z Hrubieszowa i okolic zdecyduje się do udziału w tak pięknym zawodowo – amatorskim biegu. Organizatorzy ciągle marzą o przekroczeniu 1000 biegaczy (rekord 980).

***

Jezioro Krasne

To największe (75,9 ha) i najgłębsze (do 33 m) spośród uścimowskich jezior. Dostępne praktycznie ze wszystkich stron, z czystą wodą, piaszczystym dnem i długimi odcinkami plaży. Bardzo atrakcyjne turystycznie jezioro Krasne oferuje wczasowiczom różnorodne możliwości zakwaterowania i wypoczynku nad swoimi brzegami: istnieją tu liczne ośrodki wypoczynkowe i zespoły domków prywatnych. A dla zwolenników spędzenia wolnego czasu bliżej natury – pole namiotowe i schronisko młodzieżowe. Warto zaznaczyć, że i pasjonaci dzikiej przyrody znajdą coś dla siebie – jezioro bowiem zasiedlają m.in. perkozy osiągające tu wysoką liczebność.

***

Jezioro Łukcze

Pochodzenia krasowego na Równinie Łęczyńsko – Włodawskiej, w województwie lubelskim, położone jest w odległości 40 km od Lublina w kierunku Łęczna – Sosnowica, a 11 km na północny-wschód od Łęcznej, na wysokości 163 m n.p.m. Pojezierze wchodzi w skład utworzonego w 1990 roku Poleskiego Parku Narodowego. Wody są tym elementem środowiska geograficznego, który czyni Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie krainą o szczególnych cechach krajobrazu, co jest przyczyną wyjątkowej atrakcyjności tych terenów zarówno dla turystów, jak i przyrodników. Pojezierze należy do regionów, gdzie bliskość i obfitość wody jest odczuwalna niemal wszędzie.
Jezioro ma powierzchnię 55,2 ha, długość 1,4 km, szerokość 510 m, głębokość 9 m. Łukcze składa się z dwóch części południowej i północnej oddzielonych przewężeniem, na brzegu na ogół pas roślinności wodnej o szerokości kilkunastu metrów, czysta woda, dno oraz brzeg piaszczysty. Jezioro jest bezodpływowe, użytkowane dla celów rekreacji. Najbliższa wieś to Krasne krzywe.

Opracował – mak

zobacz zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009