21 czerwca 2024

Małgorzata Muzyczuk radzi… Zaatakował koronawirus – czy trenować?

Małgorzata Muzyczuk, to aktualna rekordzistka województwa lubelskiego kobiet w supermaratonie. Treningi lekkoatletyczne w Unii Hrubieszów rozpoczęła w 1975 r. rywalizując wielokrotnie w zawodach międzynarodowych i krajowych. Przez wiele lat była trenerem grupy naborowej, w której swoje kariery sportowe m.in. rozpoczynali: Rafał Fedaczyński, Piotr Kitliński, Mirosław Kamień, Artur Kern, Tomasz Magdziak, Joanna Śliwińska, Sylwia Dąbrowska czy Magda Doroszczuk. Osobiście amatorsko biega do dzisiaj. Na łamach TZ udzieliła wielu porad odnośnie treningów biegowych dla początkujących.

Reklamy

 

Małgorzata Muzyczuk radzi… Zaatakował koronawirus – Czy trenować?

Jesteśmy w okresie ataku koronawirusa, mnóstwo zaleceń, co przeciętny człowiek powinien w tym okresie robić, a co ze sportowcami?

Reklamy

– Najważniejsze, stosować się do ogólnych zaleceń, czyli unikać organizacji zawodów i treningów w wieloosobowych grupach. Przejść na treningi indywidualne lub kilkuosobowe w miejscach odosobnionych czy w domu.

 

Co to znaczy?

Reklamy

– Dla amatorów, którzy trenują dla zdrowia, sylwetki i urody, to sprawa jest prosta. Jest mnóstwo ćwiczeń prostych, rozciągających, sprawnościowych czy siłowych, które możemy wykonać w warunkach domowych. Jest to również okazja do zachęcenia do tych ćwiczeń pozostałych domowników, z którymi i tak się przebywa. Jestem pewna, że część je polubi, szczególnie dzieci.

 

Nie wszyscy znają ćwiczenia i jak je wykonać?

– Obecnie, każdy ma dostęp do Internetu a tam jest wiele propozycji. Są również różne periodyki, które polecają mnóstwo ćwiczeń z rysunkami czy zdjęciami włącznie. Kto był uważny na lekcjach wychowania fizycznego, to niech sięgnie pamięcią do ćwiczeń zalecanych prze nauczycieli. Polecam, też trenerów personalnych, których już jest sporo. Część osób posiada w domach ścieżki biegowe, rowerki, kajaki stacjonarne, hantle, ekspandery, itp., więc wróćmy do ich wykorzystania.

 

Czy trenować na dworze?

– Nie słyszałam, aby ten wirus brał się z powietrza. Najlepiej pojedynczo lub w niewielkiej grupce, która nie miała kontaktu z osobami szczególnie, które wróciły z innych państw. Należy wykonać trening na swoje aktualne możliwości np. ja biegam po drogach polnych.

 

Co pani zaleca sportowcom – profesjonalistom, bo każdy dzień bez treningu do dzień stracony do najważniejszej imprezy roku?

– Wiem, że mają ograniczone możliwości w dostępie do miejsc, w których, na co dzień ćwiczyli. Wielu musiało wrócić z obozów zagranicznych czy organizowanych w kraju. W pierwszym rzędzie trzeba wiedzieć czy ten wirus i ich nie dopadł. Jeżeli nie, należy być w ścisłym kontakcie z trenerem, być może po przez różne łącza. I jak wspominałam należy ćwiczyć w zmniejszonych grupach lub indywidualnie.

 

Powinni ćwiczyć zgodnie z założonym planem czy coś zmieniać?

– Wszystko zależy od sytuacji zdrowotnej czy nawet dyspozycji dnia. Pamiętam, jak wprowadzono stan wojenny, chociaż to był inny problem i nie chodziło o epidemię. Pomimo, że trener został powołany do wielomiesięcznej rezerwy zdążył rozpisać nam treningi, które wykonywaliśmy solidnie a nowe rekordy życiowe w sezonie to potwierdziły. Gorzej z grami sportowymi, bo tam liczy się zgranie i taktyka, ale motorycznie i wytrzymałościowo można się przygotować. Wówczas będzie można szybciej dojść i do formy zespołowej.

 

Wiele światowych, europejskich i krajowych mistrzowskich imprez już została przełożona i to nawet o rok, jak Pani myśli Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się?

– Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie, ogień olimpijski już zapłonął, ale myślę, że Igrzyska będą również przesunięte. Najważniejsze, aby pokonać tę groźną pandemię i wrócić do normalności, w tym z treningami i rywalizacją sportową włącznie, jak najszybciej, ale i w odpowiednim czasie.

I najważniejsze… należy słuchać z wiarygodnych źródeł kolejnych komunikatów i czy nie ma innych ostrzejszych lub łagodniejszych zaleceń.

 

Dziękuję za odpowiedzi – mak

Fot. archiwum M. Muzyczuk

 


 

Zobacz też:

SPORT – Tabele lekkoatletyczne powiatu hrubieszowskiego sezonu 2020 w hali

SPORT – Lekkoatletyczne tabele powiatowe sezonu letniego 2019 r. – Mężczyźni

SPORT – Lekkoatletyczne tabele powiatowe sezonu letniego 2019 r. – Kobiety