Mistrzyni Polski – Julia Janiak

W dniach 23 – 25 kwietnia, w Zamościu, odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów U20 w podnoszeniu ciężarów, w których Julia Janiak – uczennica III klasy Technikum Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie, zdobyła złoty medal w kategorii +87 kg.

Reklamy

Co o swojej karierze mówi Julia?

– Zawsze interesował mnie sport. W wieku 11-12 lat grałam w piłkę nożną i piłkę ręczną. Nie mogłam się zdecydować na żadną z tych dyscyplin. Jakiś czas temu, gdy byłam na boisku i grałam w piłkę, trener Andrzej Lizun zawołał mnie do budynku, w którym znajdował się pomost. Trener powiedział, że mogę zrobić ciąga na sztandze i obserwować ćwiczących zawodników. Od razu stwierdził, że mam do tego jakieś predyspozycje. Wtedy wiedziałam, że odkryłam sport, w którym się odnajduję i dalej chcę się rozwijać jako zawodniczka podnosząca ciężary. Zainteresowałam się tym dlatego, że jest to sport niespotykany, zwłaszcza wśród kobiet. Ciekawiło mnie to, jak wyglądają zawody z takiej dyscypliny. Nawet wychodziło mi to i motywowało do dalszej pracy. Teraz mam bardzo dobre warunki do trenowania, mogę spokojnie przygotowywać się do zawodów każdej rangi. Dodatkowym elementem, który czyni trening lepszym jest miła i wesoła atmosfera na siłowni.

Miałam okazję reprezentować swój kraj podczas zawodów międzynarodowych. Gdyby nie trenerzy Antoni Czerniak, Leszek Tarnawski i Marcin Kusiak, nie osiągnęłabym żadnego z tytułów Mistrzyni Polski i nie byłabym tu, gdzie jestem, za co bardzo im dziękuję. Oczywiście, są wzloty i upadki, ale trenerzy zawsze podtrzymują mnie na duchu, dlatego nie poddaję się i trenuję dalej, by osiągać jeszcze lepsze wyniki.

O komentarz dotyczący tego, jak wyglądała droga do sukcesu Julii oraz tego, z czym wiążą się treningi, poprosiliśmy jednego z trenerów, a zarazem nauczyciela wychowania fizycznego ZS nr 1 – Leszka Tarnawskiego.

– Julka jest absolwentką Gimnazjum w Mirczu, gdzie jako uczennica tej szkoły zdobyła swój pierwszy medal i od razu złoty w kategorii „młodziczek do lat 15”. W tej kategorii wiekowej była także rekordzistką Polski. Julka w swojej karierze zdobyła pięć medali Mistrzostw Polski i tu ciekawostka – wszystkie złote (złoty w kategorii „do lat 15”, dwa złote „do lat 17” i dwa złote „do lat 20”). W swojej karierze trzy razy reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy. Julka trenuje codziennie na sali ćwiczeń siłowych Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie. Można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najlepiej wyposażonych i funkcjonalnych obiektów w województwie lubelskim. Sekcja podnoszenia ciężarów MKS „Unia” Hrubieszów od początku swojego istnienia związana jest z Zespołem Szkół Nr 1 w Hrubieszowie. W trakcie swojej działalności zdobyliśmy 155 medali rangi Mistrzostw Polski i Europy. Te medale zdobywali, w przeważającej większości, uczniowie naszej szkoły. Warto nadmienić, że absolwentką naszej Szkoły jest Ewa Mizdal (Usowska), jedyna Olimpijka z hrubieszowskiego klubu sportowego, gdzie na Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012 zajęła IV miejsce. Niewykluczone, że Julka pójdzie w jej ślady, ma do tego warunki, talent i predyspozycje.

­

Zebrał: Daniel Buchowiecki, fot. Leszek Tarnawski (arch. prywatne)


Zobacz też:

Trzy kolory medali dla Unii Hrubieszów na Mistrzostwach Polski Juniorów w podnoszeniu ciężarów – ZDJĘCIA

Trzy kolory medali dla Unii Hrubieszów na Mistrzostwach Polski Juniorów w podnoszeniu ciężarów – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Twitterze