Piotr Kitliński zaprasza

We wrześniu br. rozpoczyna się kolejna edycja Ścieżek Biegowych Nike. W imprezie udział mogą brać zarówno doświadczeni biegacze, jak i początkujący.

Reklamy

W Lublinie koordynatorem zajęć jest Piotr Kitliński, były znakomity lekkoatleta Unii Hrubieszów, reprezentant kraju, złoty medalista mistrzostw Polski w biegach średnich. Od wielu lat zachęca mieszkańców miasta do wspólnego biegania.

Tych, którzy jeszcze się zastanawiają, może skuszą nagrody. Na najlepszych zawodników, którzy na Ścieżkach Biegowych zameldowali się wiosną tego roku, czekało zaproszenie na najbliższą niedzielę do Warszawy. Tu, obok takich sław, jak: Dariusz Michalczewski, Przemysław Saleta, Jacek Wszoła, Bogusław Mamiński czy Katarzyna Bujakiewicz i Kuba Wesołowski, uczestniczyć będą w ogólnoświatowym biegu The Human Race.

***

Wywiad z Kuriera Lubelskiego

* Krzysztof Szuptarski: Kończą się wakacje, a w parku Ludowym znowu wznawiacie swoją działalność?

Piotr Kitliński: Zgodnie z planem, imprezy odbywają się dwa razy w roku. Pierwsza na wiosnę, druga tuż po wakacjach. W Lublinie ponownie spotykamy się od września, zawsze we wtorki o godz. 18 i w soboty o godz. 10. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zbiórka wyznaczona jest przy tablicy informacyjnej Ścieżek Biegowych, czyli naprzeciwko stacji benzynowej koło Parku Ludowego przy Alejach Zygmuntowskich. Należy posiadać własny strój i obuwie do biegania w zależności od pogody.

* Ile osób bierze udział w Pana zajęciach?

Do tej pory przez ścieżkę przewinęło się około 100 osób. Jedni przychodzą tylko raz, dowiadują się jak biegać, a następnie ćwiczą sami. Inni ćwiczą systematycznie w grupie.

* A jak ktoś przyjdzie i nie wytrzyma?

Każdy ma jakąś wytrzymałość. Z osobami, które przychodzą pierwszy raz, rozmawiam na temat ich możliwości, następnie biegniemy i dalej rozmawiamy. Gdy zauważam, że prowadzę monolog to znaczy, że za szybko biegniemy i wtedy przechodzimy do marszu. Taki scenariusz powtarzamy kilka razy na całej trasie.

* Czy na ścieżce tylko biegacie?

Jak się chce poprawić swoją kondycję, to nie można tylko biegać. Wykonujemy różne ćwiczenia ogólnorozwojowe, dodajemy specjalne ćwiczenia, które są potrzebne biegaczowi. Mieliśmy już m.in. wycieczki biegowe po Lublinie, gry i zabawy na wesoło, biegi na orientację, a nawet trening zaawansowany.

* Z tego co wiem, zaprasza Pan na treningi znanych sportowców…

Tak, w edycji wiosennej zapraszałem różnych znanych gości. Gościliśmy m.in. byłego prezydenta miasta Lublina – Leszka Bobrzyka, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Lublin – Krzysztofa Siczka oraz znanych lubelskich sportowców: Marcina Popławskiego (piłkarz), Darka Skurę, Barbarę Klepkę-Pudło, Stanisława Marca. W tym roku również będą.

* Czy zawodnicy rywalizują między sobą?

Zdarza się, bowiem na jednym ze spotkań sprawdzana była kondycja w słynnym teście Coopera. Zorganizowałem również lubelskie zawody tzw. mistrzostwa ścieżek. W całej Polsce w tym samym czasie na wszystkich Ścieżkach Biegowych Nike, zawodnicy zmierzyli się na 5 km o tytuł mistrza ścieżek. Okazało się, że nasz człowiek był najlepszy. Ponadto dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Polska biega”.

* W niedzielę bierzecie udział w ogólnoświatowym biegu The Human Race?

Cały program ścieżek jest nie tylko wspaniałą zabawą, sposobem na zdrowie, ale również przygotowaniem do tej największej światowej imprezy. To wydarzenie nie tylko sportowe. Podczas biegu zbierane są datki na rzecz fundacji pomagających ludziom i środowisku naturalnemu. Tym razem odbędzie się on 31 sierpnia w Warszawie oraz równolegle w ponad trzydziestu miejscach na całym świecie.

* Na jakim dystansie będziecie rywalizować?

Będzie to dystans 10 km i zarazem największy na świecie jednodniowy bieg, dający biegaczom z całej kuli ziemskiej możliwość współzawodniczenia jednego dnia.

* Kiedy i o której wyjeżdżacie z Lublina?

W niedzielę koło południa ze stadionu lubelskiego Startu. Bieg w stolicy pięć godzin później. Wyjazd to nagroda dla dziesięciu najlepszych zawodników, którzy rywalizowali o tytuł mistrza ścieżek w Lublinie.

***

O ile się orientuję prowadzącemu zajęcia sprawia ogromną przyjemność, kiedy na zajęcia zgłaszają się studenci, uczniowie szkół średnich czy byli mieszkańcy a obecnie mieszkający, uczący się i pracujący w Lublinie z jego rodzinnego Hrubieszowa, więc czujcie się zaproszeni.

Opracował – mak

Na zdjęciu – Piotr Kitliński kiedy startował w barwach hrubieszowskiej Unii.