29 maja 2024

Z historii sportu… (cz. 57)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, w tym z Hrubieszowa, czy jego powiatu. Poniżej przedstawiam 57 odcinek, a w TZ niedługo będzie można zapoznać się z częścią nr 83. Liczę, że i czytelników lubiehrubie te sportowe wydarzenia sprzed lat zainteresują, przypomną…

Z Historii sportu… (cz. 57)

 

1937 – Z Pogoni Lwów do Zamościa przybył piłkarz Edward Mikusiński (pomocnik) nie tylko grał, ale był też pierwszym w historii Hetmana trenerem. Na co dzień pracował w Ubezpieczalni Społecznej.

 

1947 – Szybki rozwój struktur sportowych na terenie całego kraju sprawił, że w 1947 roku klub z Tomaszowa Lubelskiego został objęty patronatem Zrzeszenia Sportowego „Spójnia”, który dał możliwość rywalizacji na szerszym terenie, niż były powiat tomaszowski.

 

1955 – powstał zespół LZS „Zwierzynianka” Zwierzyniec. Jego założycielami byli: Leopold Bulak, Jan Hałasa i Jan Korzec. Prezesem został Stanisław Zdżalik. Tuż po założeniu ”Zwierzynianka” połączyła się z miejscowym ”Kolejarzem”. Zespół piłkarski występował w klasie B.

 

1965 – Osiem tysięcy widzów oglądało mecz piłkarski w Brześciu (ZSRR), pomiędzy tutejszym Spartakiem a reprezentacją okręgu lubelskiego. Wynik 1:1 (0:1). W meczu m.in. wystąpili Jarkowski (bramkarz), Gajdek i Styczyński (wszyscy z Hetmana Zamość).

 

1976 – 4 września w Lesznie Wielkopolskim zakończyły się 41 mistrzostwa Polski w modelarstwie lotniczym – modeli szybowców. W juniorach zwyciężył Roman Łapka reprezentujący Aeroklub Lubelski – filia Hrubieszów. Do zawodów przygotował go instruktor Wiesław Korczak z HDK.

 

1982 – Artur Rachański i Marek Osiński z Roztocza Szczebrzeszyn zostali brązowymi medalistami Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w tenisie stołowym.

 

1984 – W 12 roku startów w II lidze Radomiak Radom, wówczas, jako 53 zespół w historii rywalizacji ligowej awansował do piłkarskiej krajowej I ligi. M.in. do awansu przyczynił się wychowanek Unii Hrubieszów Janusz Rybak.  Rywalizował w niej przez rok i był to pierwszy Hrubieszowianin występujący w najwyższej krajowej piłkarskiej lidze. Po nim byli jeszcze: Tomasz Kiełbowicz i Dawid Nowak.

 

1995 – Na pomostach siłowni ZSM w Hrubieszowie odbył się trzeci rzut Drużynowych Mistrzostw Polski dla zespołów z województwa zamojskiego.  Drużynowo na czele: 1. Znicz Biłgoraj (II liga) – 1733 pkt., 2. Unia Hrubieszów (III liga) – 1613,4 pkt. Najlepsze wyniki w Zniczu uzyskali: Robert Chełchowski, który w wadze do 70 kg ustanowił dwa rekordy Polski do lat 16, osiągając w podrzucie 142,5 kg oraz w dwuboju 250 kg, Mirosław Kaczor 267,5 kg w wadze 70 kg), Tomasz Pawlos 272,5 kg w wadze do 76 kg, a w Unii Hrubieszów Marek Gnasiuk 177,5 kg w wadze do 54 kg, Tomasz  Łaszkiewicz i Andrzej Greszeta.

 

1998 – 19 grudnia w obecności delegatów klubów sportowych, jak: MKS Unia Hrubieszów, KS Agros Zamość, LKS Znicz Biłgoraj, Tomasovii Tomaszów Lubelski, przedstawiciela PZLA Janusza Galickiego, władz wojewódzkich i sportowych województwa zamojskiego, prasy lokalnej, sędziów, byłych członków Zarządu, szkoleniowców, zawodników i zaproszonych gości odbyło się pod przewodnictwem prezesa Marka Ambroży Kitlińskiego ostatnie zebranie sprawozdawcze OZLA w Zamościu. Wydanym zarządzeniem przez Polski Związek Lekkiej Atletyki w 1999 r. o wiodącej roli OZLA w powstałych 16 miastach wojewódzkich (w tym przypadku Lublin), Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki zawiesił swoją działalność, co trwa do dzisiaj.

 

2002 – W sezonie 2001/2002 Jacek Ziarkowski z Hetmana Zamość (obecnie trener Kryształu Werbkowice) strzelił 22 gole i został królem strzelców drugiej ligi w piłce nożnej.


Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – archiwum J. Rybaka


Zobacz też:

Z historii sportu… (cz. 56)