21 czerwca 2024

Zgłoś się! Przed nami 34 edycja Czteroetapowego Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny

Do udziału w biegu po terenach naszego regionu, m.in. Zamość, Zwierzyniec, Krasnobród, Skierbieszów i Nielisz zaprasza OSiR Zamość, który odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 2 września.

Reklamy

Ideą jego jest upamiętnienie wysiedleń najmłodszych mieszkańców naszego regionu, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

Niecodzienna formuła Biegu (cztery etapy o łącznej długości 100 km, w tym półmaraton), liczne wydarzenia towarzyszące – składanie wieńców pod pomnikami, wieczorki historyczne, koncerty, wystawy, biegi dzieci i młodzieży, a także malownicza trasa wiodąca drogami Roztocza – to wszystko składa się na sportowo – patriotyczny charakter imprezy.

Reklamy

Bieg jest objęty Patronatem Honorowym przedstawicieli władz miejskich i centralnych.

Pomysł i idea biegu zrodziła się w głowie redaktora Tygodnika Zamojskiego Janusza Kawałko, dlatego patronat medialny nad nim od początku dzierży ta gazeta.

Reklamy

Informacje dotyczące biegu, wydarzeń towarzyszących i zapisów są udostępniane na stronie internetowej:

Zapisy i regulamin: www.biegpokoju.zamosc.pl

W ubiegłym roku zwyciężyli reprezentanci 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, wśród kobiet Aleksandra Jakubczak w czasie (7.10:57 godz.) a u mężczyzn: Grzegorz Pawlak (6.41:40). Na rolkach dominowali z Tomaszowa Lubelskiego Magdalena Czus – Jakub Umer. Na wózkach wygrali: Anna Oroszova z Koszyc – Rafał Wilk z Rzeszowa. Klasyfikacja drużynowa: 1. miejsce 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany w składzie: G. Pawlak, Al. Jakubczak i D. Berbecki wyprzedzając. KB Odra Opole. Funkcję sędziego głównego pełnił Zbigniew Kierepa a spikerem był Wojciech Suchowicz.

Z historii

I bieg odbył się w 1987 r.

Start do pierwszego etapu Wieloetapowego Biegu pamięci Dzieci Zamojszczyzny nastąpił 28 sierpnia o godz. 14.00 z ulicy Akademickiej. 21 zawodników na sygnał Sędziego Głównego Biegu Lucjana Ksykiewicza wyruszyło w kierunku Zwierzyńca. Zwycięzcą pierwszego biegu został Wiesław Furmanek (kiedyś chodził do szkół w Tomaszowie Lubelskim, jego trenerem był Wacław Koszel) przed Marianem Borczem obaj Hutnik Kraków, 4. Krzysztof Okoń, 6. Andrzej Kapusta, 8. Mieczysław Jamroz (wszyscy Unia Hrubieszów, w tym Jamroz wypożyczony ze Znicza Biłgoraj). Drużynowo Unia zajęła 2 miejsce za Hutnikiem Kraków 3. TSWL Zamość. (17)

Rekordzistką startów (25 razy – czyli przez 25 lat) jest Hrubieszowianka Małgorzata Muzyczuk.

Zobacz też:

Rozmowa z trenerem kadry Polski – Antonim Czerniakiem [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


Opracował – mak, grafika – organizator