22 czerwca 2024

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część IV

W niedzielę, dnia 15.09.2013 r. zespół wokalno – instrumentalny „Lechici” będzie obchodził 30.lecie swojej działalności. Wszystkich sympatyków oraz członków grupy młodzieżowej i starszej, którzy kiedyś śpiewali w zespole zaprasza się na uroczystość. Rozpocznie ją Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie o godz. 17.00. Poniżej część IV Kalendarium i zdjęcia obejmujący lata 1998 – 1999.

Reklamy

 

Bliższych informacji o obchodach udziela kierownik artystyczny zespołu  Leszek Opała – kontakt z szefem  na głównej stronie internetowej zespołu – www.lechici.pl


30 lat hrubieszowskich Lechitów

Reklamy


Wstęp!

Dnia 19.03.1983  r. zespół wokalno – instrumentalny działający przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie założony i przygotowany przez organistę p. Leszka Opałę po raz pierwszy wziął udział w obsłudze mszy świętej w Dzień Świętego Józefa, czyli minęło już ponad 30 lat od debiutu. Podczas wielu występów, początkowo pod innymi nazwami, prezentując bogaty repertuar w przeróżnych miejscowościach, miejscach i okazji, zdobywając ciągle nowych wykonawców i słuchaczy, uzyskał wielkie uznanie i szacunek o czym świadczą różne nagrody i wyróżnienia. Jednym ze słuchaczy był Wielki Polak – Papież Jan Paweł II! Poniżej Kalendarium część IV obejmująca lata 1998 – 1999.

Reklamy

 

Kalendarium – część IV

– obejmująca lata 1998 – 1999,

zespołu instrumentalno – wokalnego „Lechici”

działającego przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie

pod kierownictwem p. Leszka Opały i wsparciu ks. Prałata ppłk Andrzeja Puzona <

 

Rok 1998

 

1998 – 15 I, Zespół starszy razem z młodszymi „Lechitkami” po raz drugi zagościł z koncertem w SP nr 3 w Hrubieszowie. W koncercie wystąpiła również Beata Polak, która przyjechała z Paryża.

1998 – Jeszcze tego samego dnia odbył się recital w SP nr 1 w Hrubieszowie.

Wystąpili:

dziecięcy zespół liczący 46 osób w tym jako soliści:

Martyna Sołtysiak

i Marta Klimberzin,

zespół młodzieżowy:

I. Szwanc,

A. Wojciechowska,

R. Szabat,

Sławomir Niemczyk wszyscy soliści

oraz Beata Polak

i M. Klimberzin – sopran,

M. Słupna,

A. Brzostowska,

J. Kaczkowska,

R. Hajkiewicz – alt,

Marcin Dec,

Krzysztof Załuski,

Bartłomiej Majewski – tenory,

L. Skowroński – bas,

kier. muz. L. Opała,

prowadzenie: ks. A. Puzon.

Śpiewano:

Gore gwiazdka,

Gwałtu, gwałtu …,

Noc cicha w śnie,

Dnia jednego o północy,

Wigilijną cichą nocą,

Lulajże Jezuniu,

Bosy Pastuszek,

Teraz śpij dziecino,

Nie było miejsca,

Cztery lata,

Gdy śliczna Panna,

Luli – laj,

Oj maluśki …,

Przy onej górze.

1998 – 16 IV występ z okazji Święta Służby Zdrowia w HDK,

zaśpiewano:

Kolumbowie,

Alleluja – Bogu cześć,

Psalm 148,

Alleluja Mozarta,

Błogosławiąc,

Ona jest piękna,

Spirytual – O Panie szukasz …,

Modlitwa Okudżawy,

Wiązanka melodii tradycyjnych (mix),

Toast,

wystąpili:

I. Szwanc,

R. Szabat,

M. Klimberzin,

M. Sołtysiak,

M. Nosko,

A. Brzostowska,

J. Kaczkowska,

A. Wojciechowska,

R. Hajkiewicz,

Ewelina Tymecka,

M. Słupna,

M. Dec,

K. Załuski,

L. Skowroński,

S. Niemczyk,

L. Opała,

Narrator – ks. A. Puzon

1998 – 3 V Żmudź, recital odbył się z okazji 207 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja,

wystąpili:

I. Szwanc,

R. Szabat,

M. Ciesielczuk,

M. Nosko,

M. Klimberzin,

M. Sołtysiak,

A. Brzostowska,

M. Słupna,

E. Tymecka,

J. Kaczkowska,

A. Wojciechowska,

M. Dec,

K. Załuski,

L. Skowroński,

S. Niemczyk,

L. Opała

w repertuarze:

Gaude Mater,

Wiązanka krakowiaków,

Piechota,

Żeby Polska,

Kolumbowie,

Błogosławiąc,

Psalm 148,

Alleluja, biją dzwony,

Alleluja Mozarta,

Ona jest Piękna,

O Panie szukasz,

Modlitwa o pokój,

Modlitwa Okudżawy,

Wiązanka melodii tradycyjnych,

Toast.

Wystąpiła również Orkiestra Strażacka, która przepięknie wykonała hymn państwowy.

1998 – 21 V Lechici wystąpili w HDK z recitalem podczas III Nadbużańskich Spotkań Artystycznych – Hrubieszów 98.

1998 – czerwiecz okazji 15.lecia zespołu w miesięczniku „Jedność” ukazał się artykuł pt.:” 15 lat minęło – rozmowa z Leszkiem Opałą założycielem i kierownikiem „Lechitów”.

1998 – W ostatnią Niedzielę czerwca (27 VI) zespół obsłużył Mszę św. Odpustową, która była połączona z 25 – leciem pracy kapłańskiej ks. Dziekana Andrzeja Puzona.

1998 – Z okazji „Święta Plonu” zespół „Lechici” wystąpił z recitalami w Teptiukowie, Łaszczowie, Krasnobrodzie (13 IX wojewódzkie), i w swojej Parafii czyli Matki Bożęj Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie przy ulicy Dwernickiego.

Zespół występował w składzie:

I. Szwanc,

B. Polak,

M. Sołtysiak,

M. Klimberzin,

A. Wojciechowska,

E. Tymecka,

J. Kaczkowska,

M. Dec,

K. Załuski,

M. Ciesielczuk,

S. Niemczyk,

L. Skowroński,

L. Opała.

Zestaw:

Krakowiaki,

Plon niesiemy,

Panno Pszeniczna,

Żniwa,

Piechota,

Młodością Kolumbów,

Zielony mosteczek,

Trojak,

Kujawiak – A za lasem,

Matuś moja – oberek,

Alleluja biją dzwony,

Psalm 148,

Swing low,

Mix rozrywkowy,

Toast.

1998 – 1 IX udział we Mszy św. przy pomniku poległych żołnierzy AK i BCh w 1944 r. znajdujący się przy ul. Ciesielczuka (Biblioteka, przed wojną Dom Strzelca).

1998 – 4 IX W ramach Dni Kultury Polskiej w Równem na Ukrainie zespół wystąpił z recitalem w Sali widowiskowej. Na koncercie obecny był p. B. Poręba – reżyser m.in. takich filmów jak: „Hubal”, „Polonia Restituta”.

1998 – 7 IX w Wigilię narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmskiej Bazylice odbyło się nabożeństwo dla młodzieży gdzie zespół wystąpił z recitalem pieśni religijnej

m.in. wykonano:

Różaniec,

Otwórzcie drzwi,

O Panie szukasz,

Alleluja biją dzwony,

Jasnoniebieska,

Ave Verum,

Swing Low,

Laudate Dominum,

Psalm 148,

koncert prowadził ks. Andrzej Puzon.

1998 – 18 IX zespół uczestniczył w uroczystym nadaniu imienia gen. J.W. Kiperskiego Strażnicy Straży Granicznej w Skryhiczynie. Prezentowała się też Podhalańska Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego z Nowego Sącza.

1998 – 26 IX Warszawa zespół obsłużył Mszę św. w Kościele św. Aleksandra, natomiast koncert dla ZCHN – u pod hasłem „Bronimy Polskich wartości” odbył się w hali widowiskowej Ministerstwa Gospodarki. Prowadził go p. Jacek Kurski.

1998 – W październiku trwały akcje przedwyborcze, więc zespół był zapraszany na recitale, i tak 4 X dla AWS a po południu w restauracji „Belweder” dla Unii Wolności, 5 X w Dęblinie dla ZCHN-u z udziałem przew. Mariana Piłki.

1998 – W dn. 5/7 XI w HDK odbył się III Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej – „Hrubieszów 98”. „Lechici” kilkakrotnie śpiewali Hymn Festiwalu i otrzymali nagrodę specjalną.

Jako goście wystąpili:

Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego,

Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”,

Chór KUL.

Laureatami wśród solistów zostali:

Anna Motyka z Przemyśla,

Kamila Cholewińska z Lublina,

Katarzyna Będa z Zamościa,

Izabela Ciesielska ze Stawów,

Beata Nawrocka z Lublina,

Izabela Kozdrój ze Stawów,

a zespołów:

Duet Joanna Dziuk

i Monika Pluskota z Lublinca,

zespół „Garnizon II” z Rzeszowa,

zespół „Ptaki” z Przemyśla.

1998 – 21 XII ks. Wiesław Polewany dotychczas wikariusz w Parafii M.B.N.P. został mianowany na Proboszcza w Parafii Przewodów, z tej okazji „Lechici” obsłużyli Mszę św. wprowadzającą księdza do nowej Parafii.

1998 – Podczas Pasterki zespół po raz pierwszy zaśpiewał jedną z najpiękniejszych kolęd w trudnym i nietypowym opracowaniu 6- cio głosowym „Cicha Noc”. Utwór zaaranżowała studentka III roku wydziału muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach Agnieszka Burcan. Przebojem stał się utwór pt. „Jingle Bells”, do którego tekst polski napisała członkini zespołu p. Iwona Szwanc.

1998 – 29 XII Zespół wystąpił na spotkaniu opłatkowym w Urzędzie Miasta w Hrubieszowie.

1998 – zespół śpiewał w składzie:

Leszek Opała – kierownik muzyczny;

sopran –

Iwona Szwanc,

Małgorzata Nosko,

Beata Polak,

Marta Klimberzin,

Martyna Sołtysiak;

alt –

Aneta Brzostowska,

Renata Hajkiewicz,

Justyna Kaczkowska,

Agata Wojciechowska,

 Ewelina Tymecka,

Marta Słupna;

tenor –

Krzysztof Załuski,

Marcin Dec,

Robert Szabat,

Tomasz Dąbrowski;

bas –

Leszek Skowroński,

Sławomir Niemczyk,

Paweł Kasztelański.


Rok 1999

1999 – 20 I, w tym dniu Zespół wystąpił z Koncertem Kolęd i Pastorałek w Szkole Specjalnej, SP nr 1 w Hrubieszowie. W czasie recitalu w tej drugiej szkole ks. A. Puzon przekazał na ręce dyr. szkoły p. Romana Giergiela Błogosławieństwo Papieskie.

1999 – W czasie odbywających się Rekolekcji Wielkopostnych już po raz drugi „Lechici” wraz z dziecięcym zespołem, „Lechitki” wystąpili w Katedrze Zamojskiej z recitalem Pieśni Religijnej.

1999 – Na przełomie kwietnia i maja zespół na zaproszenie dyr. szk. p. Mariana Cisło wystąpił w Szkole Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie (29 IV) i na zaproszenie dyr. p. Władysława Szadowskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Hrubieszowie (17 V). Spotkanie z Pieśnią Religijną, Patriotyczną i Piosenką Ludową oraz Rozrywkową było połączone z przekazaniem szkołom Błogosławieństwa Papieskiego.

1999 – 3 V w rocznicę Konstytucji 3- Majowej w HDK zespół wystąpił z recitalem patriotyczno – religijnym. Po raz pierwszy zespół wykonał utwór a cappella pt. „Moja piosnka” do tekstu C. K. Norwida. Fragment „Pana Tadeusza” – „Koncert Jankiela” wspaniale przedstawiła członkini zespołu p. Beata Polak.

1999 – 8 V w Parku Strzeleckim w Krakowie odbyły się uroczystości pod nazwą „Okazowanie Sarmackie”, w którym udanie wystąpił zespół „Lechici”. „Lechitka” Martyna Sołtysiak napisała artykuł o uroczystościach w czasopiśmie KSM – Jedność.

1999 – 16 V w HDK odbył się koncert pod hasłem „Tacy jak My”, którego organizatorem była członkini zespołu p. Iwona Szwanc. Celem spotkania było zapoznanie mieszkańców miasta z problematyką i twórczością artystyczną dzieci z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hrubieszowie. Uczniowie z tej szkoły przedstawili pantonimę pt. „Wśród przyjaciół”. Wspólnie odśpiewany utwór „Tacy jak My” został hymnem tej szkoły. Koncert prowadził ks. A. Puzon.

1999 – 22 V w HDK odbył się minirecital na spotkaniu NSZZ „Solidarność” z Wojewodą Lubelskim p. Krzysztofem Michalskim.

1999 – 12 VI wielkie przeżycie duchowo – muzyczne, zespół „Lechici” wystąpił podczas WIZYTY OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II w ZAMOŚCIU, zaprezentował się również zespół „Soli Deo” z kościoła Św. Mikołaja z Hrubieszowa.

1999 – 27 VI w macierzystej Parafii zespołu odbyła się uroczysta Msza św. Odpustowa. Msza ta odprawiana była również z okazji Jubileuszu 25 – lecia kapłaństwa ks. Biskupa Marcjana Trofimiaka oraz poświęcenia pomnika św. Wojciecha i Jana Pawła II. Obok części stałych w czasie liturgii,

zespół zaśpiewał:

Magnificat,

Hymn Komplety,

Kantata – na poświęcenie Wieżycy Jasnogórskiej,

Ave Verum.

Pieśni te były również wykonane w czasie wizyty Ojca Świętego w Zamościu.

1999 – 30 VI odbyły się uroczystości związane z 15 – leciem Zespołu „Lechici„. Były równieżpisemne gratulacje np. od –

Generała Brygady – Brunona Hermanna,

dowódcy Korpusu Powietrzno – Zmechanizowanego – Gen. Bryg. Zygmunta Sadowskiego,

dyr. HDK mgr Alfreda Przybysza,

Burmistrza Miasta Hrubieszowa mgr inż. Jarosława Woźniaka.

Członkowie zespołu otrzymali ordery z wizerunkiem Jana Pawła II upamiętniające wizytę Ojca Świętego na Ziemi Zamojskiej. Za 15 – letni trud i opiekę w imieniu wszystkich „Lechitów dziękowali ks. A. Puzonowi najstarsi członkowie zespołu: Krystyna Wojtowicz i Edmund Brzycki, nie mniej gorące podziękowania spotkały twórcę i kierownika zespołu p. Leszka Opałę od delegatów zespołu Beaty Polak i Krzysztofa Załuskiego. Był szampan i przepyszny tort.

1999 – 1 VIII zespół obsłużył Mszę św. z okazji odpustu Królowej Anielskiej w Dziekanowie.

1999 – 15 VIII z okazji Dnia Wojska Polskiego zespół śpiewał podczas Mszy św., w której udział wzięły władze naszego miasta na czele z burmistrzem p. J. Woźniakiem, vice – burmistrzem p. Zbigniewem Doleckim oraz dowództwa miejscowej Jednostki Wojskowej.

1999 – 22 VIII zespół już po raz drugi wystąpił z recitalem dla tamtejszej ludności z okazji Gminnych Dożynek, które odbyły się w Żmudzi – Maziarni. Recital prowadził poeta z Chełma p. Krzysztof Kołtun.

1999 – 29 VIII to bardzo pracowity dzień dla zespołu. Na początek Miejskie Dożynki w Hrubieszowie, które odbyły się w Parafii M.B.N.P, po południu recital podczas Gminnych Dożynek w Łaszczowie. Występowi towarzyszył obfity deszcz, dodając animuszu występującym pod kolorowymi parasolami.

1999 – 1 IX Zespół obsłużył uroczystą Mszę Świętą inaugurującą nowy rok szkolny 1999/2000.

1999 – 5 IX występ zespołu w Horodle podczas I Powiatowych Dożynkach, które prowadził redaktor Radia – Lublin p. Marian Zacharczuk. Mini recital prowadził ks. A. Puzon. Jako posiłek serwowano smaczny bigos. Wieczorem jeszcze została obsłużona Ślubna Msza św. (ślub polsko – włoski). Wieczorem super – grill w Altance u ks. Dziekana.

1999 – 10 IX w HDK odbył się II Sejmik Towarzystw Regionalnych Województwa Lubelskiego, na którym obecni m.in. byli:

woj. Lubelski Krzysztof Michalski,

Marszałek woj. Lub. Arkadiusz Bratkowski

oraz władze naszego miasta i powiatu.

Zespół m.in. wykonał:

Wiązankę Krakowiaków,

Wiązankę Piosenek Rozrywkowych,

Alleluja biją dzwony,

Mosteczek,

Namawiała Kasia,

i Marsz Wojskowy.

1999 – 12 IX w parku przy ul. Dwernickiego odbył się festyn pod hasłem „Pożegnanie lata – piknik Rodzinny”. Lechici wspólnie z zespołem wokalno – instrumentalnym „Solero”, założonym przez trzech „Lechitów” (K. Załuskiego, S. Niemczyka i Pawła Kasztelańskiego) zapewnili oprawę muzyczną podczas festynu. Imprezie towarzyszyła przyśpiewka, która została napisana specjalnie na tę okazję przez Iwonę Szwanc.

1999 – 17 IX w Rocznicę napaści Sowietów na Polskę zespół obsłużył Mszę św., która odbyła się na Cmentarzu Wojskowym. Zespół m.in. po raz pierwszy wykonał specjalnie na tę uroczystość przygotowaną piosenkę pt. „Kresowe Dzieci” do słów Mariana Jonkajtysa i muzyki Andrzeja Płończyńskiego, Na ofiarowanie zespół wraz z ludem zaśpiewał Hymn Armii Krajowej „O Panie, który jesteś w niebie”. O uroczystościach napisał Tygodnik Katolicki – Niedziela.

1999 – 20 IX podczas Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Zamościu zespół wystąpił w Katedrze pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Mszę św. prowadził i homilię wygłosił ks. kan. A. Puzon – dziekan dekanatu Hrubieszów.

1999 – Zespół otrzymał Dyplom – podziękowania od władz miejskich i dyrektora HDK za współpracę w IV Nadbużańskich Spotkaniach Artystycznych Hrubieszów 99.

1999 – w dn. 3/10 X odbyły się XX Zamojskie Dni Muzyki. W czasie Koncertu Inauguracyjnego w Kościele O.O Franciszkanów połączone zespoły śpiewacze: Rezonans i Lechici wykonały Mszę Nelsońską Józefa Haydna z udziałem Państwowej Orkiestry Włościańskiej im. K. Namysłowskiego pod batutą Władysława Swachy. Koncert podobał się, świadczyły o tym liczne owacje i … bis, w czasie, którego wykonano ostatnią część mszy – „Dona Nobis” .

1999 – Dyrygent Wł. Swacha napisał dla zespołu podziękowania m.in. ” … Współpraca z Państwem dała mi wiele powodów do satysfakcji a zaangażowanie i profesjonalne podejście Zespołu miały znaczący wpływ na wysoki poziom całego koncertu …”

1999 – W dwutygodniku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Jedność” ukazał się obszerny artykuł na temat w/w Jubileuszowych Uroczystości Zamojskich Dni Muzyki pióra członkini zespołu „Lechici” p. Marty Słupnej.

1999 – w dn. 4/7 XI w HDK odbył się IV Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej. W czasie recitalu zespół „Lechici”

wykonał m.in.

Młodością Kolumbów,

Kresowe Dzieci,

O mój Rozmarynie,

Czerwone Maki,

Wiązankę melodii wojskowych,

Raduje się serce.

Występ Gościa honorowego Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” w hali na stadionie obejrzało ok. 1200 osób. Występowali również:

„Teatr Tradycyjny” z Krakowa,

„Polski Teatr Ludowy” z Lwowa (Ukraina).

W konkursie wystąpiło 16 solistów i 8 zespołów wokalnych.

Pierwsze miejsce wśród solistów przyznano Dominikowi Samile z Koszalina,

drugie Agnieszce Chomik z Olsztyna,

a trzecie Agnieszce Janków z Żagania.

W kategorii zespoły

1. „Camelot” z Rzeszowa,

2. „Trzy plus cztery” z Krakowa,

3. „Mirt” z Modlina.

Wyróżniono zespół „Yago” z Hrubieszowa.

W Jury zasiadał m.in. twórca hrubieszowskiego festiwalu ks. major dziekan dekanatu „Północ” w Hrubieszowie Andrzej Puzon.

Zespół Lechici,

kpt. Jerzy Baj,

Janusz Bieńko

oraz Leszek Opała (wszyscy z Hrubieszowa) otrzymali nagrody za przygotowanie wszystkich dotychczasowych festiwali. Koncert galowy poprowadziła jak zwykle pochodząca z HrubieszowaAnna Dąbrowska – spikerka TV Lublin.

1999 – 10 XI na zaproszenie Bractwa Kurkowego zespół wystąpił w Krakowie z koncertem Pieśni Patriotyczno – Religijnych w 81 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Zaśpiewano:

Krakowiaki,

Wiązankę melodii wojskowych,

Piechota,

O mój Rozmarynie,

Raduje się serce,

Kirasjerzy (I. Szwanc),

Kresowe dzieci,

Czerwone maki,

Żeby Polska (I. Szwanc),

Młodością Kolumbów,

Alleluja, biją dzwony,

Pieśń o nienarodzonych,

Wiązanka melodii rozrywkowych,

Występowali:

I. Szwanc,

B. Polak,

Paweł Kasztelański,

S. Niemczyk,

M. Nosko,

M. Sołtysiak,

M. Klimberzin,

A. Brzostowska,

M. Słupna,

E. Tymecka,

A. Wojciechowska,

J. Kaczkowska,

K. Załuski,

M. Dec,

Tomasz Dąbrowski,

L. Skowroński,

światła K. Zawisza.

Koncert prowadził Krzysztof Kołtun zaprzyjaźniony z zespołem poeta ludowy.

1999 – 27 IX Warszawa, występ zespołu z koncertem Pieśni Patriotycznej związanym z obchodami 10 – lecia ZCHN w Sali Balowej Zamku Królewskiego. Obecny był m.in. Marszałek Sejmu p. Maciej Płażyński i MON p. Szeremietiew. W godzinach wieczornych odbył się Bankiet Jubileuszowo – Andrzejkowy, w którym uczestniczyli członkowie zespołu, a muzycznie czas umilał zespół „Solero” – trzech chłopców z „Lechitów”.

1999 – Podczas uroczystej pasterki obok tradycyjnych Kolęd po raz pierwszy zespół wykonał „Wołyńską Kołysankę” do słów Krzysztofa Kołtuna i muzyki Włodzimierza Dębskiego.

1999 – Dn. 27 XII zespół spotkał się na uroczystej Wieczerzy Opłatkowej, część oficjalną poprowadził ks. dziekan A. Puzon, potem były życzenia i dzielenie się opłatkiem. Spotkanie upłynęło w atmosferze radosnej zabawy i tańców.

1999 – zespół śpiewał w składzie:

Leszek Opała – kierownik muzyczny;

sopran:

Iwona Szwanc,

Małgorzata Nosko,

Beata Polak,

Marta Klimberzin,

Martyna Sołtysiak;

 

alt:

Aneta Brzostowska,

Justyna Kaczkowska,

Agata Wojciechowska,

Ewelina Tymecka,

Marta Słupna;

 

tenor:

 

Krzysztof Załuski,

Marcin Dec,

Robert Szabat,

Tomasz Dąbrowski;

 

bas:

Leszek Skowroński,

Sławomir Niemczyk,

Paweł Kasztelański.

 

cdn.

 

– Kroniki i stronę internetową zespołu,

na wysokim poziomie prowadziła i prowadzi długoletnia członkini „Lechitów” p. Marta Słupna, na podstawie, których, kalendarium

Opracował

Marek Ambroży Kitliński (mak)