Dwójka: Mój własny TAG – Graffitti z perspektywy praktyka

Ludzie mają problem z interpretacją, czym jest w gruncie rzeczy graffiti. Jak to umieścić poza przeciwieństwem sztuka-wandalizm. W odpowiedzi na medialne dywagacje na temat istoty graffiti, chcemy odrobinę przybliżyć to, co jest ważne w takiej sztuce.

Reklamy

Doskonałą okazją do poznania idei oraz technik tworzenia graffitti, stały się kolejne już warsztaty tematyczne, prowadzone w bardzo interesującej formie przez uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Hrubieszowie – Marka Bajana oraz Tomka Błaszczyńskiego, dla uczniów Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie.

Graffiti to nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń lub – rzadziej – za zgodą albo na zamówienie właściciela pomalowanego obiektu.

Reklamy

Dzieli się na malowanie „z ręki”, a więc za pomocą samych farb, oraz na malowanie polegające na przykładaniu do ściany wcześniej wykonanych, najczęściej stosunkowo niewielkich, szablonów i pokrywaniu wolnych obszarów farbą. Słowo graffiti w węższym znaczeniu oznacza wyłącznie grafikę wykonywaną tą drugą techniką. Taki rodzaj graffiti szczególnie często wykorzystywany jest w celu manifestacji politycznej, rzadziej w celach komercyjnych.

Graffiti uliczne wykonywane jest też czasem za pomocą innych technik – np. pędzla i wodnej farby akrylowej, naśladuje się tutaj jednak zawsze efekty uzyskiwane za pomocą klasycznej metody z farbami w sprayu.

Do malowania graffiti najczęściej używa się sprayu, a do tagów– markerów.

Jednym z najpopularniejszych twórców street artu jest brytyjczyk Banksy. Banksy używa różnych technik artystycznych w przestrzeni miejskiej do przekazywania swoich wiadomości, najczęściej humorystycznych lub związanych z polityką.

Należy pamiętać, że podobnie jak architektura, sztuka ulicy dąży do uwypuklania charakterystycznych cech miejskiej przestrzeni.

Street art, według obowiązujących definicji jest dziedziną sztuki, która jest tworzona w miejscu publicznym – najczęściej na ulicy.

Umiejętnie uprawiany Street art, który zawiera w sobie sztukę tradycyjnego graffiti, często jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej od wandalizmu.

Przestrzeń dużych miast, zdominowana przez wielkoformatową reklamę, nadal stanowi atrakcyjne wyzwanie dla street artu. Tym bardziej, że samo graffiti podoba się zarówno mieszkańcom, jak i turystom goszczącym w miastach. Na street art oburzają się władze miejskie, którym jednocześnie nie przeszkadzają brzydkie i wulgarne reklamy rozwieszane nad miastem.

Street art jest autentyczną sztuką. Miasto zmienia swe oblicze, zmienia kolor i charakter. Street art wyprzedza te zmiany. Bo street art posiada moc wyzwalania emocji i poruszania odbiorcy.

 

Uczestnicy warsztatów: uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie.
Organizator zajęć warsztatowych: nauczycielka plastyki Agnieszka Ślażyńska.