18 kwietnia 2024

Dwójka: Monte Cassino – żywa lekcja historii

Dnia 7 listopada 2018 roku uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie wzięli udział w „żywej lekcji historii” – W hołdzie żołnierzom Niepodległej – bohaterowie bitwy spod Monte Cassino.

 

Te niecodzienne zajęcia przygotowali i poprowadzili członkowie Hrubieszowskiego Klubu Kolekcjonera – pan Jan Kalisz oraz pan Mieczysław Zapała.

Informacje słowne przekazane przez prowadzących spotkanie wzbogacono o estetyczne i cenne ze względu na zawartość tablice informujące o historii polskiego II Korpusu, „który pod dowództwem gen. Władysława Andersa dzielnie walczył z Niemcami o masyw Monte Cassino we Włoszech. Zanim jednak korpus ruszył do bitwy, organizował się z żołnierzy – tułaczy idących do niego ze wszystkich stron świata (…). Główny trzon oddziałów II Korpusu stanowili obywatele polscy, mieszkańcy kresów Rzeczpospolitej, którzy po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 najpierw trafili do łagrów sowieckich (…), a następnie do armii polskiej tworzonej w ZSRR”. Podczas tej prelekcji uczniowie dowiedzieli się, iż na terenie ich miasta i okolic żyli dzielni obrońcy spod Monte Cassino, którym udało się przeżyć i to głównie im poświęcono spotkanie.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście w osobach księdza prałata Andrzeja Puzona, przedstawiciela 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego starszego chorążego Andrzeja Młynarczuka oraz reprezentanta Straży Granicznej młodszego chorążego Tomasza Puchalskiego. Spośród gości głos zabrał ksiądz prałat Andrzej Puzon i ze wzruszeniem opowiedział o tym, jak obecnie wygląda miejsce uświęcone krwią Polaków i jak bardzo tam właśnie poczuć można wdzięczność bohaterom i miłość do Ojczyzny.

Bardzo poruszającym momentem podczas całego spotkania było wspólne odśpiewanie pieśni pt. Czerwone maki na Monte Cassino, która powstała w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, na kilka godzin przed zdobyciem klasztoru.

Uroczystość była nie tylko niezwyczajną ze względu na swój charakter lekcją historii, ale przede wszystkim lekcją patriotyzmu, tym cenniejszą, iż odbyła się niemal w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Zdjęcia:

http://zsm2.hrubieszow.info/monte-cassino-zywa-lekcja-historii/#gallery_2018

 

tekst i fot.: Beata Drewnik