25 lutego 2024

Gotowe projekty domów parterowych – kiedy zdecydować się na zakup?

Złożenie projektu domu jednorodzinnego do urzędu powiatowego jest niezbędnym krokiem do rozpoczęcia budowy domu. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się gotowe projekty domów parterowych. Czy dom parterowy będzie dobrym rozwiązaniem również dla Ciebie i Twoich bliskich? Zapraszamy do lektury!

Reklamy

Projekt domu – Domowe Klimaty lub inna pracownia czy projekt indywidualny na zlecenie?

Zanim opowiemy o zaletach i wadach domu parterowego, odpowiedzmy na pytanie, czy w ogóle warto decydować się na gotowy projekt domu? Domowe Klimaty, czyli pracownia będąca na rynku już od ponad 25 lat przekonuje, że wybranie gotowego projektu to postawienie na rozwiązania nie tylko zgodne ze współczesnymi trendami architektoniczno-budowlanymi, ale przede wszystkim sprawdzone. I trudno się z tym nie zgodzić. Kupując gotowy projekt domu w biurze cieszącym się dużą renomą, praktycznie masz pewność, że dokonujesz dobrego wyboru.

Zalet jest jednak więcej. Pamiętaj, że przygotowanie projektu na zlecenie to przedsięwzięcie czasochłonne, które trwa kilka, a często nawet kilkanaście miesięcy. Co więcej, wiąże się z wysokimi kosztami. W 2022 roku ceny projektów indywidualnych wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To kolosalna różnica w porównaniu do gotowego projektu, który można kupić od ręki za zaledwie 3-5 tysięcy złotych. Patrząc z tej perspektywy, gotowy projekt domu to opcja wręcz znakomita.

Reklamy

Kiedy warto postawić na projekt domu parterowego?

Domem parterowym nazywamy taki, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji, umiejscowionej na poziomie gruntu. To oczywiście sprawia, że dom parterowy zajmuje na działce większą powierzchnię niż dom piętrowy lub z poddaszem o takiej samej powierzchni użytkowej.

Łatwo zatem stwierdzić, że dom parterowy to rozwiązanie, które jest zarezerwowane niemal wyłącznie dla działek szerokich i głębokich – a przynajmniej można założyć, że w takich okolicznościach sprawdzi się najlepiej. W przypadku, gdy dysponujemy działką wąską lub płytką i chcemy postawić dom parterowy, musimy liczyć się z tym, że będzie on niewystarczająco duży lub na działce nie zostanie miejsce na ogród.

Jeżeli jednak dysponujemy działką o dużej powierzchni, dom parterowy może okazać się nie do przecenienia. Przede wszystkim, jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla dzieci, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, które mogą mieć problemy z samodzielnym poruszaniem się. W takim domu wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze, więc nie ma problemu z trudnymi – a często niemożliwymi – do pokonania schodami. W domu parterowym można też zaplanować wyjścia na przydomowy taras lub ogród praktycznie z każdego pomieszczenia.

Wybierz projekt domu parterowego z pracowni Domowe Klimaty

Jeżeli chcesz postawić dom parterowy i szukasz odpowiedniego projektu, wybierz projekt domu parterowego z pracowni Domowe Klimaty! Jest to renomowana i doświadczona pracownia, która ma w ofercie wiele projektów takich domów – zarówno o standardowej powierzchni 100-120m2, jak również większych.

­

(tekst i fot. mat. partnera)