22 listopada 2024

Honorowi krwiodawcy i działacze PCK wyróżnieni!

W Lublinie i Hrubieszowie odbyły się zorganizowane przez PCK uroczyste spotkania honorowych krwiodawców oraz działaczy Polskiego Czerwonego Krzyża, podczas których zostały odznaczone zasłużone w tym zakresie osoby związane z Hrubieszowem i naszym powiatem.

Reklamy

W Lublinie:

 

1. Janusz Nowiński – Srebrny Krzyż Zasługi

2. Benedykt Niedbała – Brązowym Krzyżem Zasługi

3. Grzegorz Grzeszczuk – Brązowym Krzyżem Zasługi

4. Robert Wolak – Brązowym Krzyżem Zasługi

5. Andrzej Chudzik – Brązowym Krzyżem Zasługi

6. Longin Okołołowicz – Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu

7. Teresa Futyma – Kryształowe Serce

8. Edward Walencik – Kryształowe Serce

 

W Hrubieszowie

 

Za pracę na rzecz PCK

 

1. Irmina Prawdzik – Odznaka Honorowa PCK III stopnia

2. Józef Kuropatwa – Odznaka Honorowa PCK III stopnia

3. Sławomir Marciniuk – Odznaka Honorowa PCK IV stopnia

 

Wśród krwiodawców:

 

1. Edward Walencik – Odznaka Honorowa PCK II stopnia

2. Mirosław Suś –  Odznaka Honorowa PCK III stopnia

3. Mirosław Czekaj – Odznaka Honorowa PCK IV stopnia

4. Paweł Szatan – Honorowy Dawca Krwi I stopnia

5. Witold Głuszczak – Honorowy Dawca Krwi I stopnia

6. Jerzy Głuszczak – Honorowy Dawca Krwi I stopnia

7. Marcin Proć – Honorowy Dawca Krwi III stopnia

8. Marek Pitus – Honorowy Dawca Krwi I stopnia

 

Uroczystości w Hrubieszowie zorganizował Zarząd Rejonowy PCK w Hrubieszowie, którego przewodniczącą jest p. Teresa Futyma i HDK PCK. W powiecie hrubieszowskim jest 185 krwiodawców, którzy w roku 2011 oddali 167 litrów krwi. Wielu zrzeszonych jest w dwóch Klubach Krwiodawców, które działają przy Cukrowni „Werbkowice” i Zarządzie Rejonowym PCK w Hrubieszowie.

 

Opracowano na podstawie artykułu red. MaMaz w Tygodniku Zamojskim

 

***

Odznaczenie

 

„Kryształowe Serce”

 

Wyróżnienie może być przyznawane za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa w PCK. Mogą je otrzymywać osoby, które w sposób konkretny spowodowały rozwój idei czerwonokrzyskich, a szczególnie honorowego krwiodawstwa. Prowadziły systematyczną, aktywną działalność propagandową w PCK i posiadają: krwiodawcy – odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi pierwszego stopnia i Odznakę Honorową PCK drugiego stopnia. Pozostali działacze – Odznakę Honorową PCK pierwszego stopnia. Wyróżnienie przyznaje jeden raz w roku Kapituła, która stanowi Prezydium Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa.  Do jego wręczania upoważnieni są członkowie KR HDK oraz prezes lub wiceprezes zarządu PCK.

 

***

 

Prawa i przywileje honorowych dawców krwi

1.Honorowemu Dawcy Krwi, zgodnie z art. 9 ustawy o publicznej służbie krwi przysługuje:

– Zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,

– Zwrot kosztów przejazdu do najbliższej jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której oddaje krew na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszty te ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi,

– Posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii (tj. 8 czekolad),

– Uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz świadczeń aptek (zasłużonemu honorowemu dawcy krwi art. 10, ustawy o publicznej służby krwi),

– Dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień – ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,

– Publiczna służba zdrowia zapewnia anonimowość dawcy krwi. Oznakowanie opakowań krwi i preparatów krwiopochodnych nie może zawierać danych umożliwiających identyfikację dawcy  przez biorcę lub inną osobę bądź jednostkę organizacyjną inną niż jednostka organizacyjna publicznej służby krwi (art.13,w/w ustawy).

2.    Z dniem 1 stycznia 2007r. Honorowym Dawcom przywrócono możliwość odliczenia darowizny w formie ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew od podstawy opodatkowania. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie uprzejmie informuje, że stosowne zaświadczenia będą wydawane Honorowym Dawcom na życzenie od dnia 1 stycznia następnego roku.

3.    Krwiodawcom, którzy oddali 15 litrów krwi – kobiety, 18 litrów krwi – mężczyźni lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników – na podstawie odpowiedniego wpisu w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi poświadczonym pieczątką Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Oddziału Terenowego wraz z dowodem tożsamości przysługują bilety uprawniające do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej (obowiązuje w Warszawie).

 

***

 

Opracował – mak

Na zdjęciu – Odznaczenie „Kryształowe Serce”.