Hrubieszów: HDK do kapitalnego remontu

Hrubieszowski Dom Kultury czeka gruntowna modernizacja. Na razie placówka otrzyma dotację na opracowanie dokumentacji, która jest potrzebna, by w przyszłości HDK mógł się starać o pieniądze na wykonanie robót.

Reklamy

 

Dyrektor Emilia Feliksiak przypomina, że poza doraźnymi pracami, dom kultury nie był remontowany od ponad 30 lat. – Przez ten czas zmieniły się nie tylko technologie czy materiały budowlane, ale także zakres naszej działalności i sprzęt, którego używamy. Dlatego musimy, na przykład dostosować do niego całą sieć elektryczną. Myślimy również o klimatyzacji i wewnętrznej sieci komputerowej – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor Feliksiak. 

Planowana modernizacja będzie obejmować całe wnętrze budynku, od sali widowiskowej przez toalety, po piwnice. – W sali widowiskowej trzeba wymienić fotele, podłogę i scenę wraz z nagłośnieniem i oświetleniem. Toalety należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych i zapewnić im swobodne poruszanie po placówce za pomocą, m.in. wewnętrznej platformy na wózki inwalidzkie, a piwnice, które na razie nie są wykorzystywane, zaadaptować na nowe pracownie – wylicza Emila Feliksiak.

Reklamy

Gruntowną modernizację przejdą także pracownie, w których odbywają się zajęcia i spotkania. Niektóre mogą być rozbudowane, a inne zlikwidowane, by jak najlepiej wykorzystać powierzchnię, którą dysponuje dom kultury. HDK planuje również zakup nowego wyposażenia, od regałów, stołów i krzeseł po instrumenty. 

Na opracowanie dokumentacji placówka otrzyma prawie 90 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rozwój infrastruktury kultury – Infrastruktura domów kultury”. Koszt przygotowania dokumentów na pewno będzie większy, ale resztę środków ma przekazać miasto. 

Dyrektor Feliksiak prognozuje, że przetarg zostanie ogłoszony w kwietniu, a sama dokumentacja powinna być gotowa do końca listopada tego roku. Konkursy, w których HDK będzie się starał o pieniądze na remont budynku mają zostać ogłoszone w 2017 roku. źródło: ias24.eu