30 maja 2024

Hrubieszów jakiego nie znamy

Pod ziemią jest zapisana znaczna część historii Hrubieszowa – powiedział p. Łukasz Krawczyk – regionalista, który gościł w Bibliotece Szkolnej przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie 12 czerwca br.

Prelekcja naszego gościa, który został zaproszony z inicjatywy wicedyrektor p. M. Lachowicz, okazała się  bardzo ciekawa, dostarczyła młodzieży cennych informacji o podziemiach  hrubieszowskich, które to pan Łukasz odnalazł w XIX-wiecznych księgach hipotecznych.

Są tam zamieszczone dowody na to, że kamienice budowane w śródmieściu Hrubieszowa stawiano nad podziemnymi korytarzami. Nie wiadomo dokładnie, kiedy zbudowano pierwsze podziemne korytarze. Najstarsze mogą pamiętać czasy króla Władysława Jagiełło, mają więc prawie 700 lat, tak też historia podziemi może sięgać czasów średniowiecznych, najazdów tatarskich.

Będą prowadzone dalsze badania w tym kierunku, które pewnie przyniosą korzystne rezultaty, wtedy otworzą się możliwości dla miejscowych przedsiębiorców, związane z zagospodarowaniem podziemnej architektury Hrubieszowa, co może stać się dużą atrakcją naszego miasta.

 

Nauczyciele – bibliotekarze ZS nr 1