Hrubieszów: Podejrzani o wystawianie „pustych” faktur VAT tymczasowo aresztowani

W toku śledztwa ustalono, że Małgorzata J. i Andrzej J. w ramach prowadzonych działalności gospodarczych na terenie Hrubieszowa przyjęli do dokumentacji księgowej kilku swoich firm kilkaset sztuk „pustych” faktur VAT. Wyłudzony przez podejrzanych podatek VAT opiewa na kwotę kilku milionów złotych.

Reklamy

 

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Lublinie oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego Delegatura w Zamościu śledztwo w sprawie wystawiania „pustych” faktur VAT.


Co zarzuca się podejrzanym

Reklamy

Końcem maja bieżącego roku, na polecenie prokuratora Prokuratury Regionalnej w Lublinie funkcjonariusze ABW z Delegatury w Lublinie i LUC-S Delegatura w Zamościu zatrzymali małżonków Małgorzatę J. i Andrzeja J.

Podejrzani usłyszeli łącznie 6 zarzutów dotyczących popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Za popełnione przestępstwa Andrzejowi J. grozi do 10 lat, zaś Małgorzacie J. do 25 lat pozbawienia wolności.


Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosków o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Zastosowanie środka izolacyjnego  uzasadniała grożąca podejrzanym surowa kara, jak również obawa matactwa.

Sąd podzielając argumentację prokuratora zastosował wobec małżonków tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.


Kilkaset sztuk „pustych” faktur VAT

Na trop przestępczej działalności wpadli funkcjonariusze byłego Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. W toku śledztwa ustalono, iż Małgorzata J. i Andrzej J. w ramach prowadzonych działalności gospodarczych na terenie Hrubieszowa w latach 2012-2019 przyjęli do dokumentacji księgowej kilku swoich firm kilkaset sztuk „pustych” faktur VAT.

Następnie, w tym samym okresie, sami wystawili podobną ilość nierzetelnych dokumentów, wskazujących na rzekomą sprzedaż telewizorów i telefonów komórkowych. Przedmiotowe faktury trafiły do kilkudziesięciu firm z terenu całego kraju. Wyłudzony przez podejrzanych podatek VAT opiewa na kwotę kilku milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.


(źródło: Prokuratura Krajowa)
Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Małżeństwo z Hrubieszowa podejrzane o wyłudzenie 38 mln złotych i pranie brudnych pieniędzy