24 lipca 2024

Hrubieszów: Podziękowanie dla darczyńców odbudowy mogił legionistów

Społeczny Komitet Odbudowy Mogił Poległych Żołnierzy Legionistów w Wojnie Polsko – Bolszewickiej 1918 – 1920 dziękuje wszystkim darczyńcom.

Reklamy

Szanowni Mieszkańcy Hrubieszowa i Ziemi Hrubieszowskiej!

W imieniu Społecznego Komitetu Odbudowy Mogił Poległych Żołnierzy Legionistów w Wojnie Polsko – Bolszewickiej 1918 – 1920, pochowanych na cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie oraz Hrubieszowskiego Klubu Kolekcjonera, składam serdeczne podziękowanie wszystkim darczyńcom, którzy przekazali kwoty pieniężne na nasze konto odbudowy oraz zakupili nasze kartki – cegiełki.

Reklamy

Chcę nadmienić, że w dniu 6.01.2021 roku zakończyliśmy całkowite rozliczenie. W tym celu została powołana komisja, która wszystko sprawdziła i przekazała protokół zbiórki oraz wykonawstwa. Efekt końcowy można zobaczyć na cmentarzu, a także sprawdzić każdą wpłatę, datę i sumę.

Przepraszam, że to troszkę dłużej trwało, ale nie mieliśmy środków do zapłaty. Stwierdzam, że było bardzo ciężko, ale to co my zrobiliśmy, tego by nikt nie wykonał i że to były mogiły patriotów, naszych bohaterów.

Reklamy

Rykoszetem odbudowaliśmy mogiłę Kołakowskiego, ks. proboszcza prałata Melchiora Juścińskiego, Władysława Dobrowolskiego, Jana Pakulskiego, sanitariuszki Wojska Polskiego i dwóch Policjantów, mogiłę główną, zbiorową obok kaplicy cmentarnej, gdzie spoczywają prochy wielu bohaterów, w tym między innymi: trzeciej sanitariuszki Wojska Polskiego oraz żołnierza bądź żołnierzy francuskich (ich nazwiska nie są znane, ale w tym celu zwrócimy się do ambasady Francji). W 1920 roku przybył do Hrubieszowa z Zamościa gen. Charles de Golle na tzw. flankę nadbużańską, a wraz z nim trzy czołgi FT-15, które odegrały bardzo duży udział w walce z armią Budionnego (porzucił wszystko i nie wrócił po raz trzeci do Hrubieszowa, a bardzo zależało mu na zdobyciu miasta – taki miał rozkaz). Jeden czołg został stracony.

Szanowni Państwo, zarówno ta mogiła, jak i mogiła sanitariuszki i policjantów czekają na uroczyste poświęcenie, ale w dobie pandemii koronowirusa na razie nie można tego zrobić. Jak wszystko minie, mogiły zostaną poświęcone. O naszych pracach wie Stowarzyszenia Piłsudczyków, którzy już obiecali przyjechać do nas w maju, razem ze swoją nowo powstałą orkiestrą dętą i jak dawniej, przy mogiłach staną żołnierze Marszałka.

Na koniec chcę złożyć serdeczne podziękowanie tym, którzy nas wspierali. Dziękuję: księdzu proboszczowi Markowi Giergielowi, księdzu proboszczowi parafii Świętego Jacka w Horodle, Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków Delegatura w Zamościu, Instytutowi Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Mirosławowi Borysewiczowi, Janowi Pirogowiczowi, Piotrowi Kozielskiemu, Marianowi Pawlakowi, Waldemarowi Rycykowi, Pani Staroście Powiatu Hrubieszowskiego Anecie Karpiuk, Panu Wójtowi Gminy Hrubieszów Tomaszowi Zającowi, Prezesowi Zarządu PSS Społem Hrubieszów, Pani Dyrektor Alicji Borkowskiej oraz nauczycielom, uczennicom i uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, WIST Krzysztofowi Drączkowskiemu, Helenie Piekarz, Alfredowi Przybyszowi, Stanisławowi Bodesowi i wielu innym. Wszystkich wyczytamy przy uroczystości poświęcenia. Byliście wspaniali i właśnie dzięki Wam te mogiły zostały odnowione, a pamięć o naszych bohaterach nigdy nie zaginie.

Zapała Mieczysław i Mirosław Borysewicz


Zobacz też:

Obrazy przeznaczone przez artystów hrubieszowskich na odbudowę mogił poległych żołnierzy legionistów

Obrazy przeznaczone przez artystów hrubieszowskich na odbudowę mogił poległych żołnierzy legionistów

LubieHrubie na Instagramie