24 maja 2024

Jak czytać skład karmy dla psów?

Z roku na rok rośnie świadomość konsumentów, którzy coraz chętniej sięgają po zdrowe produkty i czytają etykiety, aby uniknąć bezwartościowych posiłków. Podobnie dzieje się w przypadku świadomych właścicieli czworonogów. Przywiązują oni coraz więcej uwagi do tego, co ląduje w psiej misce. Karmy dla psów to często wciąż zagadka, dlatego podpowiadamy jak wybierać zbilansowany produkt.

 

Zwierzęta potrzebują zbilansowanej karmy, która wspomaga ich wzrost, kondycję i zdrowie. Nie powinniśmy lekceważyć składu karmy dla psów, gdyż od nich zależy samopoczucie zwierzęcia, jego nadwaga czy problemy z poruszaniem się, oddychaniem czy trawieniem. To właściciel odpowiedzialny jest za zdrowie i życie swojego pupila, dlatego warto choć w uproszczonej formie czytać składy etykiet psiej karmy.

Mięso

 

To główny składnik wysokiej jakości, wartościowej karmy dla psów, a konkretniej powinien być na pierwszym miejscu. Niestety większość produktów zawiera mniej niż 4% mięsa, a resztę stanowią zboża, których swoją drogą psy normalnie nie jedzą. Często wypełnieniem jest mączka mięsna, która też ma niewiele wspólnego z mięsem. Dobra karma nie może mieć mniej niż 18% tego składnika, najlepsze produkty będą miały ponad 27%. Najlepsze produkty, które znajdziemy w stacjonarnych sklepach zoologicznych lub specjalistycznych sklepach internetowych. Znajdziemy w nich nawet 40 czy 50% mięsa. Zwracajmy też szczególną uwagę na napis typu “produkty pochodzenia zwierzęcego”, bo to nic innego jak: krew, pióra, łożyska, kopyta, rogi, jajka, jednodniowe pisklęta, bezkręgowce, gryzonie, ale również skóra czy wełna pochodzące ze zwierząt martwych.

 

Zboża

Zboża, choć wspomagają trawienie i mogą w niewielkim procencie wzbogacać karmy dla psów, nie są podstawowym składnikiem odżywczym dla czworonogów. Niestety są znacznie tańsze, dlatego często zastępują one wartościowe komponenty, głównie mięso. Naszą uwagę szczególnie powinno zwrócić uwagę rozbijanie produktów zbożowych na pojedyncze elementy, np. ryż biały, ryż brązowy, otręby pszenne bez podawania ich procentowej wartości. To trick stosowany przez producentów, którzy chcą zataić prawdę o składzie karmy dla psów. Zgodnie z prawem należy na pierwszym miejscu etykiety wykazać składnik, którego jest najwięcej. Jesli są to zboża, a producent nie chce tego przyznać rozbija je na mniejsze składniki, aby na pierwszej pozycji umieścić mięso, którego w ogólnym rozrachunki i tak jest niewiele.

 

Warzywa i owoce

Podobnie jak w diecie człowieka rośliny potrzebne są do uzupełnienia składników odżywczych, wspomóc trawienie i przemianę materii. Warzywa powinny znaleźć się w dobrej karmie, ale uwaga na ziemniaki, bo ich zbyt duża ilość oznaczać będzie podobnie jak w przypadku zbóż, że jest to ekonomiczna zagrywka producenta. Marchewka, groszek, jabłka – podobnie jak świeże lubiane przez pupila, także w karmie pełnią ważną rolę odżywczą.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Analizując skład karmy dla psów warto zwrócić uwagę na tłuszcze, witaminy i związki chemiczne. Najlepszy będzie bogaty w kwasy tłuszczowe olej rybny i mikro- oraz makroelementy, które korzystnie wpływają na stan uzębienia psów, na kości, stawy oraz chrząstki. Unikajmy  konserwantów, przeciwutleniaczy, barwników oraz emulgatorów dodawanych do suchych karm. Zawsze stosujmy też zasadę, że im mniejszy jest skład tym karma bezpieczniejsza i bogatsza w wartościowe składniki.

 

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem Krakvet.pl.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)