Jak karmić psa? 5 wskazówek dla właścicieli psów

Gdy w domu pojawia się nowy, czworonożny podopieczny, chcemy zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Dotyczy to także żywności – zapewnienie jedzenia to przecież podstawowa forma opieki. Poznaj zatem przydatne wskazówki, które pomogą Ci w pełni zadbać o zwierzęcego przyjaciela oraz zapewnią długie, dostatnie życie pupilowi.

Reklamy

Jakość karmy ma znaczenie – wybierz mądrze

Na rynku dostępnych jest mnóstwo karm dla zwierząt. Każde z nich mogą przyciągać oczy kolorowymi opakowaniami, zdjęciami szczęśliwych psów czy chwytliwymi sloganami. Jednak nie wszystkie firmy stawiają dobro zwierząt na pierwszym miejscu. Zamiast bazować na mięsie, uzupełniają karmy niskojakościowymi mieszankami zbożowymi, substancjami uzależniającymi i sztucznymi aromatami. Jeśli mięso stanowi mniej niż pięćdziesiąt procent składu karmy, sprawia to, że jest ona niewłaściwa i zła. Podstawa żywnościowa, oparta na zbożu, nie jest dobrym wyjściem dla psów. Zwłaszcza, że wiele z nich cierpi na nietolerancję glutenu. W takim przypadku należy postawić na bezzbożowe karmy, dostępne m.in. na https://sklep-psiakosc.pl/karma-bezzbozowa-dla-psa.

Częstotliwość podawania jedzenia

 

Najlepszą opcją jest podawanie zwierzęciu jedzenia dwa razy w ciągu dnia. Pierwszy raz z rana, zaraz po porannym spacerze. Drugi z kolei powinien przypadać na godziny popołudniowe. Pies, gdy otrzymuje pożywienie o takich porach, nie jest wygłodniały, łapczywością nie zaburza funkcjonowania układu pokarmowego, dodatkowo – oczekiwanie na jedzenie nie wprawia zwierzęcia w zły nastrój.

Reklamy

Regularność i miejsce podawania posiłków jest kluczowa 

 

Ciężko oszukać biologiczny, naturalny zegar zwierzęcia. Przede wszystkim jednak nie warto tego robić. Pies szybko uczy się, o jakich porach dostaje posiłki – i wyczekuje ich o konkretnych porach. Dodatkowo, miejsce w którym je także powinno spełniać pewne oczekiwania. Przede wszystkim być ulokowane w bezpiecznym miejscu, gdzie zwierzę zje spokojnie. Zwierzęta cenią rutynę – to doskonały sposób na zapewnienie komfortowego życia.

 

Modyfikuj jadłospis 

Zapewnienie różnorodnego rodzaju pożywienia nie tylko urozmaica jadłospis zwierzęcia, ale i poszczególne karmy wzajemnie się uzupełniają. Zaopatruje to organizm w niezbędne składniki i minerały. Psy, które nie mają apetytu, w ten sposób również są zachęcane do jedzenia. Warto zatem zaopatrzyć się w karmy, które są nie tylko prawidłowo zbilansowane, ale i zapewniają różnorodny wybór smaków – jak chociażby te marki Wiejska Zagroda (dostępne m.in. na https://sklep-psiakosc.pl/karma-dla-psow-wiejska-zagroda). 

Obserwuj nawyki żywieniowe zwierzęcia

 

Poważne choroby mogą zostać wykryte z łatwością we wczesnej fazie występowania, jeśli tylko zwrócimy uwagę na sygnały, jakie wysyła organizm zwierzęcia. Dotyczy to takich sytuacji, gdy pies nagle traci apetyt, pozostawia jedzenie, które dotychczas zjadał, dostaje reakcji pokarmowych przy stałych i znanych karmach. To poważne objawy, przy których prawidłowa reakcja właściciela zwierzęcia, może zaoszczędzić podopiecznemu wiele bólu i cierpień.

­

(tekst i fot. mat. partnera)