19 lipca 2024

Jak uniknąć efektu jo-jo po odchudzaniu?

Odchudzasz się i chcesz, aby twoja wymarzona waga pozostała z tobą już na zawsze? W takim przypadku musisz uważać na efekt jo-jo, który często pojawia się po zakończonej kuracji odchudzającej. Czym jest efekt jo-jo i jak można go uniknąć?

Reklamy

 

Wbrew pozorom u większości osób chudnięcie nie jest wyjątkowo trudne, ale znacznie więcej problemów sprawia utrzymanie już zmniejszonej masy ciała – efekt jo-jo pojawia się wobec tego wtedy, gdy po uzyskaniu właściwych wyników powoli zaprzestajemy korzystania ze stosowanej dotychczas diety. To właśnie w tym momencie pojawiają się dodatkowe kilogramy.

 

Efekt jo-jo jest przede wszystkim rezultatem zmian w metabolizmie – po nierzadko wielomiesięcznych ograniczeniach w ilości dostarczanych kalorii organizm znów zaczyna magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej, aby „nadrobić” zaległości, co w rezultacie prowadzi często do powrotu dawnej wagi.

Reklamy

 

Jak chudnąć bez efektu jo-jo:

  • nie stosuj drastycznych diet oraz głodówek, które znacznie zmniejszają liczbę kalorii dostarczanych do organizmu
  • nie stosuj diet eliminujących któryś z ważnych składników, na przykład węglowodanów lub tłuszczy
  • nie wyznaczaj sobie daty, w której zakończysz dietę, pamiętaj o tym, że chudnięcie jest procesem długotrwałym
  • najlepiej chudnij powoli, w tempie od 0,5 do 1 kilograma w ciągu tygodnia, szybsze chudnięcie to większe ryzyko efektu jo-jo
  • nie zapominaj o ruchu, ponieważ nawet niewielka dawka będzie mogła poprawić twój metabolizm
  • powoli kończ swoją dietę odchudzającą, nie przestawiaj się od razu na wysokokaloryczne posiłki, nie rezygnuj również ze stosowania zasad zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej

 

Pomyśl o wizycie u dietetyka

Reklamy

Również warto wspomnieć o tym, że bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług dietetyka – w gabinecie tego specjalisty będzie można otrzymać profesjonalną pomoc w opracowaniu swojej indywidualnej diety, która będzie uwzględniała jednocześnie wszystkie ważne składniki odżywcze, a także będzie bazowała na przekazanych informacjach o stanie zdrowia czy aktywności fizycznej.

 

Korzystanie z usług dietetyka pozwala na zmniejszenie ryzyka efektu jo-jo, ponieważ odchudzanie się nie jest raptowne i wyniszczające dla organizmu, ale rozłożone w czasie i pozwala tym samym na systematyczne i skuteczne zrzucanie kilograma po kilogramie.

 

Z profesjonalnych usług dietetyka możesz skorzystać w krakowskim gabinecie Derma Clinica. Oferta dostępna jest pod adresem: http://www.derma-clinica.pl/pierwsza-wizyta-dietetyka.html.

 

 

fot. mat. sponsora