Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

OC pojazdów mechanicznych należy do ubezpieczeń obowiązkowych. Dzięki temu w razie wypadku komunikacyjnego poszkodowany może zgłosić się do wprost do ubezpieczyciela sprawcy i to właśnie od niego dochodzić odszkodowania. Wypłacona kwota powinna pokryć wszystkie poniesione straty, a w niektórych przypadkach także zrekompensować cierpienie.

Reklamy

Co to jest odszkodowanie z OC sprawcy?

Odszkodowanie z OC sprawcy to świadczenie mające na celu naprawienie szkody. Pojęcie „szkody” należy w tym wypadku rozumieć zarówno jako koszty poniesione w związku ze zdarzeniem, jak i utracone korzyści. W razie wypadku komunikacyjnego celem odszkodowania będzie więc nie tylko zwrot kwoty potrzebnej do naprawy pojazdu. Suma wypłacona przez ubezpieczyciela powinna pokryć też inne wydatki związane z tym zdarzeniem – na przykład koszty rehabilitacji, wartość zniszczonego mienia czy nawet utraconych zarobków.

Jakie dokumenty są potrzebne do odszkodowania?

Uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy jest możliwe pod warunkiem zgłoszenia szkody i przedstawienia odpowiedniej dokumentacji. Kierowcy powinni przede wszystkim spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym, w którym znajdą się takie elementy jak:

  • dane uczestników zdarzenia,

  • informacje z polisy sprawcy,

  • opis zdarzenia i poniesionych szkód,

  • podpisy kierowców.

Jeśli natomiast na miejsce zdarzenia wezwano policję, takie oświadczenie nie jest konieczne. Zastąpi je sporządzona przez funkcjonariusza notatka policyjna.

To jednak nie wszystkie potrzebne dokumenty. Ubezpieczyciele wymagają również przedstawienia dowodu rejestracyjnego pojazdu i podania numeru konta bankowego, na które mają wypłacić odszkodowanie. Do zgłoszenia warto dołączyć też inne dokumenty potwierdzające wysokość poniesionych szkód. Mogą to być chociażby zdjęcia z miejsca zdarzenia, opinia rzeczoznawcy czy rachunki za leczenie poszkodowanego. Dokładne udokumentowanie poniesionych wydatków znacznie zwiększy szansę otrzymania odszkodowania w pełnej wysokości.

Dlaczego warto skorzystać z firmy odszkodowawczej?

Wypadek komunikacyjny wiąże się nie tylko ze stresem, ale w wielu przypadkach także z koniecznością powrotu do zdrowia. Wiele osób nie chce więc dodatkowo wdawać się w konflikt z ubezpieczycielem, który często zaniża odszkodowanie czy nie uznaje reklamacji od wydanej decyzji.

Właśnie dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. W firmach odszkodowawczych pracują osoby specjalizujące się w dochodzeniu odszkodowań. Przeprowadzą klienta przez każdy etap sprawy – od zgromadzenia niezbędnej dokumentacji, przez odwołanie od decyzji ubezpieczyciela aż po ewentualny spór w sądzie. Tym samym poszkodowany oszczędzi wiele nerwów i nie będzie musiał myśleć o jakichkolwiek formalnościach.

Warto jednak uważnie wybierać firmę odszkodowawczą. Najlepiej zdecydować się na taką, która oferuje jasne warunki wynagradzania, a swoją skuteczność może potwierdzić wieloma pozytywnie zakończonymi sprawami. To znacznie zwiększy szansę na odzyskanie pełnej należnej kwoty.

Tekst powstał we współpracy z Solace – kancelarią, która pomaga w skutecznym uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy na każdym etapie sprawy i bez wstępnych opłat.

Źródło: https://www.solace.pl/rodzaje-spraw/doplata-do-odszkodowania-oc/

(tekst i fot. mat. partnera)